11 WRZEŚNIA 2021

Zawody LOTOS Cup powróciły do Zakopanego

Po dłuższej przerwie zawody Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza" powróciły do Zakopanego. W drugi weekend września na zmodernizowanym kompleksie Średniej Krokwi w Zakopanem odbywa się III letnia edycja. Po raz ostatni uczestnicy zawodów LOTOS Cup rywalizowali na obiektach w Zakopanem w sezonie 2018/2019.

>>>OFICJALNE WYNIKI<<<

Przy pięknej i słonecznej pogodzie rozegrany został pierwszy konkurs skoków narciarskich, który odbywał się w ramach III letniej edycji Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza. Rywalizacja toczyła się na dwóch obiektach nowoczesnego kompleksu Średniej Krokwi w Zakopanem, a areną zmagań były skocznie o rozmiarze HS-105 oraz HS-70. Na starcie sobotnich zawodów stanęło blisko 140 uczestników, którzy walczyli o medale LOTOS Cup w siedmiu kategoriach wiekowych: Chłopiec Starszy, Młodzik, Młodziczka, Junior Młodszy, Kobiety, Junior oraz Senior.

Tego dnia najwięcej zwycięstw odnieśli reprezentanci klubów: LKS Klimczok Bystra oraz AZS Zakopane, którzy wywalczyli po dwa złote medale.

W kategorii Młodzik pewnie triumfował Kacper Tomasiak. 14-latek z LKS Klimczok Bystra po skokach na odległość 69,5 oraz 66 metrów o ponad 10 punktów pokonał srebrnego medalistę. - Moje skoki były dzisiaj naprawdę fajne. Forma jest stabilna, a skoki są porównywalne. Dzisiaj może minimalnie lepsza była ta próba z pierwszej serii - ocenił Kacper Tomasiak. - Nie zawsze trafiam dobrze w próg, dlatego muszę skupić się na tym elemencie, aby moje skoki były coraz lepsze. Ten obiekt w Zakopanem jest może troszkę trudny, ale skacze mi się na nim dobrze i mam dobre czucie - dodał. - Warunki na skoczni były dzisiaj dobre. Czasami może wiało zbyt mocno, ale nie przeszkadzało nam to bardzo - przyznał 14-latek.

Trzecie zwycięstwo tego lata zapisał na swoim koncie Michał Obtułowicz z klubu KS Eve-nement Zakopane. 13-latek w pierwszej serii skoczył najdalej, lądując na 63 metrze, natomiast w serii finałowej uzyskał 59,5 metra. - Bardzo cieszę się, że zawody LOTOS Cup w końcu odbyły się w Zakopanem. Długo na to czekaliśmy. W mojej kategorii wiekowej konkurencja na skoczni była duża, ale z minimalną przewagą wygrałem ten konkurs, więc mogę być zadowolony z tego dnia. Pierwszy skok był fajny, druga próba była przeciętna, ale to wystarczyło, abym mógł cieszyć się ze zwycięstwa - mówił z uśmiechem na twarzy podopieczny Andrzeja Zaryckiego.

Żadnych szans rywalom w kategorii Senior nie dał Kacper Juroszek z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Reprezentant Kadry Narodowej A po skokach na  odległość 99 oraz 98 metrów o blisko 20 punktów pokonał drugiego w konkursie zawodnika. - Cieszę się, że moje skoki wyglądają coraz lepiej. Stopniowo forma zwyżkuje, także jak najbardziej mogę zaliczyć cały dzień na plus. Fajnie było powrócić na zawody LOTOS Cup i sprawdzić się w młodszych grupach w rywalizacji krajowej. Każde zwycięstwo jest ważne, bo dobry występ zawsze podbuduje mentalność zawodnika - stwierdził Juroszek. - Najwięcej radości dał mi ten skok z serii próbnej. Był on najdłuższy, ale też i najczystszy, dzięki czemu fajna próba z tego wyszła, ale każdy ze skoków był na solidnym poziomie. Wiadomo, że w niektórych próbach wkradły się błędy na progu i można było więcej z tego wyciągnąć w locie, ale skoki te są solidne i powtarzalne - ocenił podopieczny Michała Doleżala. - Moim zdaniem obiekt ten jest na razie dosyć ciężki, gdyż przy prędkościach, które tutaj rozwijamy, ciężko jest po prostu skoczyć daleko, a samo położenie skoczni też nie pomaga, bo jak widać, wiatr trochę kręci. Mimo wszystko bardzo cieszę się, że mamy tutaj taki kompleks. W zawodach niestety warunki nie były równe, bo raz wiało z tyłu, a raz z przodu, ale całe szczęście konkurs odbył się bez dłuższych przerw - podsumował Kacper Juroszek.

Medalistki i medaliści sobotnich zawodów

Chłopiec Starszy

 1. Michał Obtułowicz - KS Eve-nement Zakopane
 2. Tymoteusz Dyduch - LKS Klimczok Bystra
 3. Dawid Dzioboń - KS Rutkow-Ski

Młodzik

 1. Kacper Tomasiak - LKS Klimczok Bystra
 2. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane
 3. Klemens Staszel - KS Eve-nement Zakopane

Młodziczka

 1. Pola Bełtowska - AZS Zakopane
 2. Zhanna Hlukhova - Ukraina
 3. Sara Tajner - SSR LZS Sokół Szczyrk

Junior Młodszy

 1. Klemens Joniak - LKS Poroniec Poronin
 2. Marcin Wróbel - AZS Zakopane
 3. Grzegorz Mitręga - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Kobiety

 1. Kamila Karpiel - AZS Zakopane
 2. Paulina Cieślar - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Wiktoria Polanowska - AZS Zakopane

Junior

 1. Jan Habdas - LKS Klimczok Bystra
 2. Adam Niżnik - TS Wisła Zakopane
 3. Szymon Zapotoczny - KS Eve-nement Zakopane

Senior

 1. Kacper Juroszek - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Karol Niemczyk - LKS Klimczok Bystra
 3. Jarosław Krzak - PKS Olimpijczyk Gilowice

W niedzielę na skoczniach w Zakopanem rozegrany zostanie drugi konkurs skoków narciarskich oraz seria skoków do kombinacji norweskiej. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 09:00.

Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN