16 MARCA 2023

Cztery złota w finale dla Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego

Na skoczni HS-44 w Szczyrku oraz trasach biegowych Kubalonki rozegrana została finałowa edycja zawodów ORLEN Cup Kids, które odbywają się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – ORLEN Szukamy Następców Mistrza. Ostatnie w sezonie zmagania najmłodszych uczestników zdominowali reprezentanci Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, którzy zdobyli wszystkie złote medale. 

16 marca w Beskidach najmłodsi uczestnicy Programu po raz ostatni tej zimy rywalizowali o medale w zawodach ORLEN Cup Kids. W finałowych zmagania na obiekcie HS-44 w Szczyrku oraz w biegu na Kubalonce tradycyjnie wystartowali już tylko najstarsi zawodnicy z cyklu ORLEN Cup Kids. W dwóch kategoriach wiekowych Dziewczynka i Chłopiec stanęło na starcie konkursu skoków 44 uczestników. W finałowych zawodach w kombinacji norweskiej wystartowało 36 dwuboistów. 

Dwa złote medale podczas finałowej edycji ORLEN Cup Kids zgarnęła Oliwia Bury z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Na drugim stopniu podium w konkursie skoków stanęła Julia Fender z LKS Klimczok Bystra, a trzecia była Lucia Siragiova z TS Wisły Zakopane. W zawodach w kombinacji norweskiej druga była Siragiova, a trzecia Fender. 

– To był dla mnie naprawdę bardzo udany dzień. Jestem szczęśliwa, że z dwoma złotymi medalami kończę ten sezon zimowy. Warunki były bardzo przyjemne a moje skoki były w porządku, chociaż wiem, że mogłam się zaprezentować jeszcze lepiej, bo odbicie było za bardzo rwane i obrałam zły kierunek lotu. Z biegu jestem zadowolona – przyznała Oliwia Bury. 

W kategorii Chłopiec rywalizację zdominował Adam Pilch z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, który zdobył złoto zarówno na skoczni, jak i trasie biegowej. W konkursie skoków srebro wywalczył Adrian Gąsienica z KS Rutkowski, a brąz zdobył Antoni Kidoń z KS Chochołów. 

Na drugim stopniu podium w zawodach kombinatorów norweskich stanął Tomas Zlevsky z TS Wisły Zakopane, a trzecie miejsce wywalczył Kamil Jarząbek z KS Eve-nement Zakopane.

– Finałowy konkurs był bardzo dobry w moim wykonaniu, chociaż po pierwszym skoku byłem troszkę zły, ale w drugiej serii próg oddał i była to zdecydowanie najlepsza próba. Wygrałem zarówno ostatnie zawody w skokach, jak i kombinacji, dlatego jestem bardzo szczęśliwy, że moją przygodę z zawodami ORLEN Cup Kids kończę z dwoma złotymi medalami – przyznał Adam Pilch, który już od kolejnego sezonu rywalizować będzie na większych obiektach w zawodach ORLEN Cup. – Warunki były bardzo dobre i przyjemnie się rywalizowało – dodał. 

– Cieszę się z brązowego medalu w kombinacji norweskiej, bo przyjemnie było stanąć na podium w finałowych zawodach. Na skoczni poszło mi troszkę słabej, ale wiem nad czym pracować, aby kolejny sezon był lepszy – podsumował Kamil Jarząbek. 

Laureatki i Laureaci finałowego konkursu skoków

Dziewczynka

 1. Oliwia Bury – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Julia Fender – LKS Klimczok Bystra
 3. Lucia Siragiova – TS Wisła Zakopane
 4. Zuzanna Truchan – KS Chochołów
 5. Ella Wittmannowa – TS Wisła Zakopane
 6. Magdalena Jaźwiec – KS Eve-nement Zakopane

Chłopiec

 1. Adam Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Adrian Gąsienica – KS Rutkowski
 3. Antoni Kidoń – KS Chochołów
 4. Grzegorz Grzanka – LKS Olimpia Goleszów
 5. Daniel Rączka – KS Chochołów
 6. Konrad Klimunt – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Laureatki i laureaci finałowych zawodów w kombinacji norweskiej

Dziewczynka

 1. Oliwia Bury – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Lucia Siragiova – TS Wisła Zakopane
 3. Julia Fender – LKS Klimczok Bystra
 4. Zuzanna Truchan – KS Chochołów
 5. Ella Wittmannowa – TS Wisła Zakopane
 6. Magdalena Jaźwiec – KS Eve-nement Zakopane

Chłopiec

 1. Adam Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Tomas Zlevsky – TS Wisła Zakopane 
 3. Kamil Jarząbek – KS Eve-nement Zakopane
 4. Piotr Mrowca-Piekarz – KS Chochołów
 5. Daniel Rączka – KS Chochołów
 6. Peter Polony – TS Wisła Zakopane 

W piątek na skoczni HS-75 w Szczyrku odbędzie się pierwszy konkurs skoków finałowej edycji ORLEN Cup. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 09:00. 

Tytularnym Sponsorem Programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza jest PKN ORLEN, natomiast organizatorem zawodów ORLEN Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN