20 STYCZNIA 2023

Skoczkowie zakończyli zmagania w II edycji ORLEN Cup

Przy prawdziwie zimowej aurze skoczkowie narciarscy walczyli o medale II edycji zawodów ORLEN Cup, które odbywają się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „ORLEN Szukamy Następców Mistrza”. Cały Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha w Zakopanem pokryty był białym puchem, dzięki czemu warunki na skoczni były znakomite. 

Ponad 120 zawodników stanęło na starcie piątkowego konkursu skoków w Zakopanem, podczas którego do rozdania było sześć kompletów medali. Tego dnia po trzy krążki zdobyli reprezentanci klubów: LKS Klimczok Bystra, KS Chochołów i AZS Zakopane. Z kompletem zwycięstw w dwóch konkursach II edycji ORLN Cup wyjechało z Zakopanego czworo zawodników: Miłosz Malarz z klubu KS Rutkow-Ski, Kira Kapustikova z KS Chochołów, Kacper Tomasiak z LKS Klimczok Bystra oraz Wiktoria Przybyła z klubu SSR LZS Sokół Szczyrk.

Dla powracającej po kontuzji Przybyły, był to dopiero drugi tej zimy start w zawodach. W piątkowym konkursie uzyskała 56 oraz 53,5 metra i pewnie wygrała rywalizację wśród Kobiet. – Cieszę się, że wróciłam do skakania po kontuzji. Na pewno z każdym skokiem czuję się pewniej, ale nie jestem do końca zadowolona z moich prób, ponieważ mam jeszcze dwa błędy, które muszę wyeliminować. Sporo jeszcze brakuje moim skokom do tego, aby były dobre i dawały mi satysfakcję – przyznała Wiktoria Przybyła. – Przede wszytskim muszę poprawić pozycję najazdową i przypilnować odbicie klatką, a następnie utrzymać dobrą pozycję w locie – dodała. – Podczas czwartkowego konkursu warunki dały nam się we znaki. Śnieg mocno sypał i przez to widoczność była ograniczona. Natomiast dzisiaj warunki były już bardzo fajne i przyjemnie się skakało – podsumowała. 

Po raz pierwszy w karierze na najwyższym stopniu podium w zawodach ORLEN Cup w skokach narciarskich stanął Mateusz Król. Reprezentant KS Eve-nement Zakopane oddal skoki na odległość 95 oraz 95,5 metra i triumfował w kategorii Junior Młodszy, pokonując aż o 26 punktów srebrnego medalistę. – Bardzo cieszę się z tego zwycięstwa – zwłaszcza, że jest to moja pierwsza wygrana w skokach. Moje próby może nie były idealne, ale najdłuższe dzisiaj i dały mi zwycięstwo – mówił z uśmiechem na twarzy Król.  

Medalistki i medaliści piątkowego konkursu skoków

Chłopiec Starszy

 1. Miłosz Malarz – KS Rutkow-Ski
 2. Konrad Tomasiak – LKS Klimczok Bystra 
 3. Mateusz Rus – LKS Klimczok Bystra

Młodzik

 1. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 2. Hektor Kapustik – KS Chochołów
 3. Mikołaj Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodziczka

 1. Kira Kapustikova – KS Chochołów
 2. Olivia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz
 3. Zhanna Hlukhova – COP of Winter Sports

Kobiety

 1. Wiktoria Przybyła – SSR LZS Sokół Szczyrk
 2. Magdalena Pałasz – AZS Zakopane
 3. Julia Wolska – AZS Zakopane

Junior Młodszy

 1. Mateusz Król – KS Eve-nement Zakopane
 2. Szymon Jarończyk – TS Wisła Zakopane 
 3. Dawid Stasiak – KS Chochołów

Open

 1. Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice
 2. Krzysztof Leja – AZS Zakopane 
 3. Jan Galica – KS Eve-nement Zakopane

W sobotę na trasach biegowych COS OPO Zakopane odbędzie się bieg do kombinacji norweskiej. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 08:30. Na półmetku rywalizacji i serii skoków liderami są:

 • Chłopiec Starszy: Bartłomiej Czech – KS Chochołów
 • Młodzik: Łukasz Łukaszczyk – TS Wisła Zakopane
 • Kobiety: Olivia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz
 • Junior Młodszy: Szymon Jarończyk – TS Wisła Zakopane
 • Open: Miłosz Krzempek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe 

Tytularnym Sponsorem Programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza jest PKN ORLEN, natomiast organizatorem zawodów ORLEN Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN