17 MARCA 2023

Trzy zwycięstwa Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego w piątkowych zawodach ORLEN Cup w Szczyrku

Fot. Łukasz Sobala

Uczestnicy Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – ORLEN Szukamy Następców Mistrza rozpoczęli zmagania w finałowej edycji zawodów ORLEN Cup. W piątek na skoczni HS-75 w Szczyrku rozegrany został konkurs skoków w sześciu kategoriach wiekowych oraz skok do kombinacji norweskiej w pięciu grupach. Do rozdania było 11 kompletów medali, a najwięcej zwycięstw zapisali na swoim koncie zawodnicy Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, którzy trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. 

Sezon zimowy wielkimi krokami zbliża się ku końcowy. Wiosenna aura, która przez ostatnie dni utrzymywała się w Szczyrku spowodowała, że znacznie stopniał śnieg na Kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków. W związku z tym finałowe konkursy skoków narciarskich we wszystkich kategoriach wiekowych rozegrano na obiekcie HS-75, ponieważ skocznia normalna została już wyłączona z użytkowania, ale jak podkreślają uczestnicy piątkowych zawodów na Skalitem, mimo trudnych warunków atmosferycznych skocznia o rozmiarze HS-75 była bardzo dobrze przygotowana do rywalizacji. 

W piątek na Skalitem rozegrany został konkurs skoków narciarskich w kategoriach: Chłopiec Starszy, Młodzik, Młodziczka, Kobiety, Junior Młodszy i Open, a także skok do kombinacji norweskiej w kategoriach: Chłopiec Starszy, Młodzik, Kobiety, Junior Młodszy i Open, który był drugą częścią zmagań dwuboistów. W czwartkowe popołudnie na trasach Kubalonki odbył się bieg ze startu wspólnego, po którym liderami byli: Adam Łupieżowiec (Chłopiec Starszy), Piotr Nowak (Młodzik), Karina Kozlowa (Kobiety), Jakub Cieślar (Junior Młodszy) i Adam Skupień (Open).

Wśród Chłopców Starszych w konkursie skoków triumfował Miłosz Malarz z KS Rutkow-Ski, który po próbach na odległość 75,5 oraz 76,5 metra zaledwie o 0,2 punktu wyprzedził Mateusza Rusa z LKS Klimczok Bystra. – To był naprawdę bardzo dobry dzień dla mnie, chociaż czuję niedosyt, bo niewiele zabrakło mi do zwycięstwa. Skoki były naprawdę bardzo solidne i jestem z nich zadowolony, niestety zabrakło lądowania i tutaj straciłem sporo punktów – wyjaśnił Mateusz Rus. – Warunki na skoczni były dzisiaj naprawdę bardzo dobre. Obiekt był świetnie przygotowany, świeciło słońce, więc przyjemnie się tutaj rywalizowało – dodał. 

W kategorii Junior Młodszy żadnych szans rywalom nie dał Wiktor Szozda z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, który skoczył 76,5 oraz 72 metry i pewnie wygrał piątkowe zmagania. – Warunki na skoczni były naprawdę bardzo fajne. Z moich skoków również jestem zadowolony, więc dla mnie to był dobry dzień – przyznał Szozda. 
Pewne zwycięstwo w kategorii Open odniósł także Marcin Wróbel z zakopiańskiego AZS-u, który wylądował na 77 oraz 74 metrze. – Cieszę się, że wygrałem zawody, chociaż z moich skoków nie mogę być zadowolony. Po raz ostatni skakałem na Wielkiej Krokwi, więc trudno było mi się przestawić na mniejszy obiekt. Uzyskałem jednak dobre odległości i one pozwoliły mi zwyciężyć. Wiadomo, że na takich mniejszych skoczniach ważne jest odbicie, ale żeby oddać dobry skok na takim obiekcie, to wszystkie elementy muszą się złożyć w całość – podsumował Wróbel. 

Medalistki i medalistki piątkowego konkursu skoków

Chłopiec Starszy
1.    Miłosz Malarz – KS Rutkow-Ski
2.    Mateusz Rus – LKS Klimczok Bystra
3.    Alan Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane

Młodzik
1.    Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
2.    Łukasz Łukaszczyk – TS Wisła Zakopane
3.    Dawid Dzioboń – KS Rutkow-Ski

Młodziczka
1.    Kira Kapustikova – KS Chochołów
2.    Karina Kozlowa – KS Eve-nement Zakopane
3.    Olivia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz

Kobiety
1.    Joanna Kil – KS Chochołów
2.    Anna Twardosz – KS AZS AWF Katowice
3.    Wiktoria Przybyła – SS-R LZS Sokół Szczyrk

Junior Młodszy 
1.    Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
2.    Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane
3.    Klemens Staszel – KS Eve-nement Zakopane

Open
1.    Marcin Wróbel – AZS Zakopane
2.    Krzysztof Leja – AZS Zakopane
3.    Stanisław Majerczyk – KS Rutkow-Ski

Medalistki i medaliści piątkowych zawodów w kombinacji norweskiej

Chłopiec Starszy
1.    Kacper Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
2.    Adam Łupieżowiec – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
3.    Jakub Cichowlas – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodzik
1.    Mikołaj Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
2.    Hektor Kapustik – KS Chochołów
3.    Piotr Nowak – UKS Sołtysianie Stare Bystre

Kobiety
1.    Karina Kozlowa – KS Eve-nement Zakopane
2.    Pola Bełtowska – AZS Zakopane
3.    Olivia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz

Junior Młodszy 
1.    Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane
2.    Jakub Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
3.    Andrzej Waliczek – TS Wisła Zakopane

Open
1.    Paweł Szyndlar – SS-R LZS Sokół Szczyrk
2.    Adam Skupień – LKS Poroniec Poronin
3.    Erik Kapias – KS Chochołów 

Sobota będzie ostatnim dniem zmagań w finałowej edycji ORLEN Cup. Na godzinę 09:00 zaplanowano konkurs skoków narciarskich na obiekcie HS-75 w Szczyrku, a po południu odbędzie się bieg do kombinacji norweskiej na trasach Kubalonki.

Tytularnym Sponsorem Programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza jest PKN ORLEN, natomiast organizatorem zawodów ORLEN Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN