27 LUTEGO 2023

Snowboardziści powalczą w Pucharze Europy w Suchem

Po 18 latach Puchar Europy w snowboardzie alpejskim ponownie zawita do Polski. Już w najbliższy weekend snowboardziści dwukrotnie powalczą w ośrodku narciarskim Suche Ski w slalomie gigancie równoległym. Na starcie zobaczymy wszystkich czołowych reprezentantów Polski, w tym m.in. Oskara Kwiatkowskiego – mistrza świata w tej konkurencji oraz Aleksandrę Król – brązową medalistkę seniorskiego czempionatu w Bakuriani.

Historyczne sezon

4 i 5 marca 2023 roku odbędzie się pierwszy od 18 lat w naszym kraju Puchar Europy w snowboardzie alpejskim. Organizacja zawodów tej rangi będzie miała miejsce w sezonie historycznym dla snowboardu alpejskiego w Polsce. Tej zimy podopieczni Oskara Boma wywalczyli pierwsze w historii naszego kraju medale w mistrzostwach świata seniorów w snowboardzie alpejskim. Oskar Kwiatkowski został mistrzem świata w Bakuriani w slalomie gigancie równoległym, a brąz w tej samej konkurencji wśród kobiet zdobyła Aleksandra Król.

– Od kilku lat rozmawialiśmy o organizacji Pucharu Europy w Polsce i zawody w tym sezonie, jak się teraz okazało, są strzałem w dziesiątkę. Sezon zimowy jeszcze się nie zakończył, ale dla nas jest on już najlepszym w historii ze względu na życiowe wyniki naszych zawodników w Pucharze Świata i historyczne medale snowboardzistów alpejskich podczas mistrzostw świata seniorów w Bakuriani –  stwierdził Paweł Dawidek, kierownik zawodów Pucharu Europy w Suchem. 

Na historyczny sezon wpływają przede wszytskim medale seniorskiego czempionatu, ale nie tylko. Reprezentanci Polski pięciokrotnie tej zimy stawali na podium Pucharu Świata. Aleksandra Król i Oskar Kwiatkowski sezon zimowy rozpoczęli od trzeciego miejsca w zawodach drużynowych w Winterbergu. Następnie druga w Pucharze Świata w Carezzie była Aleksandra Król. Pierwsze w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata odniósł Oskar Kwiatkowski, który dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium w Scuol i Blue Mountain. Kwiatkowski był również trzeci w Blue Mountain i to właśnie po sukcesach w Kanadzie został liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w slalomie gigancie równoległym. Życiowe wyniki w Pucharze Europy zanotowali również Olimpia Kwiatkowska i Mikołaj Rutkowski. W tym sezonie snowboardziści dostarczyli nam wielu wspaniały emocji. 

– Te medale to spełnienie naszych marzeń i nagroda za ciężką pracę. Jesteśmy bardzo szczęśliwi – przyznają Aleksandra Król i Oskar Kwiatkowski, którzy już w najbliższy weekend wystartują w Pucharze Europy w Suchem. – Przed nami Puchar Europy w Polsce, na który zapraszamy wszystkich kibiców. Jeśli chcecie nas pooglądać i zobaczyć jak jeździmy na desce, to w najbliższy weekend czekamy nas Was w Suchem – dodali medaliści mistrzostw świata w Bakuriani.

Zapraszamy wszystkich kibiców na Puchar Europy w Suchem. Polski Związek Narciarski nie będzie prowadził sprzedaży biletów na to wydarzenie. 

Historia Pucharu Europy w Polsce

Nieprzerwalnie od 2000 do 2005 roku Polska była gospodarzem Pucharu Europy w snowboardowym slalomie równoległym i slalomie gigancie równoległym. W tym czasie w naszym kraju rozegranych zostało osiem edycji, podczas których arenami zmagań były ośrodki narciarskie w Szczyrku i Krynicy-Zdroju. Pierwsze zawody tej rangi odbyły się w Polsce 8 i 9 stycznia 2000 roku w Szczyrku. Po raz ostatni snowboardowy Puchar Europy w konkurencjach alpejskich gościł w naszym kraju 29 stycznia 2005 roku. 

 • 08-09.01.2000, Szczyrk
 • 26-28.02.2000, Szczyrk
 • 05-06.01.2001, Szczyrk
 • 31.01.2001, Krynica-Zdrój
 • 19.02.2002, Krynica-Zdrój
 • 23-24.02.2003, Krynica-Zdrój
 • 05.03.2004, Szczyrk
 • 29.01.2005, Szczyrk

Tegoroczny Puchar Europy odbędzie się w stacji narciarskiej Suche Ski. Suche po raz pierwszy w historii będzie areną zmagań zawodów tej rangi. W minionych latach na tym stoku regularnie odbywały się międzynarodowe mistrzostwa Polski w snowboardzie alpejskim, które jednocześnie były zawodami FIS. Zbliżający się Puchar Europy w Suchem będzie również wyjątkowym wydarzeniem w historii Polskiego Związku Narciarskiego. PZN po raz pierwszy będzie organizatorem Pucharu Europy w snowboardzie alpejskim, bowiem snowboard dołączył do dyscyplin PZN w 2014 roku. 

– Sukcesy naszych zawodników w ostatnich latach sprawiły, że Międzynarodowa Federacja Narciarska przyznała nam możliwość organizacji Pucharu Europy w konkurencjach alpejskich. Z sezonu na sezon jesteśmy coraz silniejsi i to docenia FIS. Sami zawodnicy też nie mogą doczekać się rywalizacji w Polsce – przyznał Paweł Dawidek. – Zawody w Suchem będą najmocniej obsadzonym w tym sezonie Pucharem Europy. Swój udział potwierdziła cała czołówka klasyfikacji generalnej Pucharu Europy, a także wielu zawodników z Pucharu Świata, m.in. reprezentanci Niemiec Cheyenne Loch i Stefan Baumeister, Kanadyjczyk Arnaud Gaudet, a także nasi medaliści z Bakuriani Aleksandra Król i Oskar Kwiatkowski. Ci zawodnicy gwarantują nam wspaniałe emocje i rywalizację na wysokim poziomie – dodał kierownik zawodów. 

Na ten moment w Pucharze Europy w Suchem wystartują snowboardziści z 11 krajów: Australii, Austrii, Czech, Kanady, Niemiec, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainy, USA, Włoch oraz Polski. Lista reprezentacji może się jeszcze powiększyć, ponieważ termin zgłoszeń mija w środę, 1 marca. – Dzięki dobrym wynikom naszych snowboardzistów w międzynarodowych zawodach, każdego dnia w Suchem będzie mogło wystartować 40 reprezentantów Polski, maksymalnie 24 osoby jednej płci – informuje Paweł Dawidek. – Aktualnie stok w Suchem jest bardzo dobrze przygotowany do zawodów, więc czekają nas już tylko kosmetyczne zmiany na trasie i kwestie organizacyjne. To co jest dla nas bardzo ważne, to zapowiada się wspaniała pogoda, czyli ujemne  temperatury i zimowa sceneria – dodał. – Puchar Europy będzie rozegrany po lewej stronie stoku w Suchem, ten ostatni odcinek na dole trasy jest bardziej stromy i trudniejszy. Porównując stok w Suchem z innymi arenami zmagań w Pucharze Europy, mogę powiedzieć, że pod względem trudności jest on gdzieś pośrodku. W kalendarzu zawodów tej rangi są stoki łatwiejsze, ale też te bardziej wymagające. Ośrodek narciarski w Suchem jest idealny na Puchar Europy, ale jest to również skok, który w przyszłości mógłby gościć także Puchar Świata – podsumował Paweł Dawidek. 

Program zawodów:

04.03.2023, sobota

 • 09:30 – kwalifikacje PGS
 • 12:30 – finały PGS
 • ceremonia wręczenia nagród

05.03.2023, niedziela

 • 09:30 – kwalifikacje PGS
 • 12:30 – finały PGS
 • ceremonia wręczenia nagród

Zawody Pucharu Europy będą transmitowane przez Eurosport Polska i będzie można je śledzić w Eurosport Extra na Player.pl.    

Głównym Partnerem Polskiej Reprezentacji w Snowboardzie jest Grupa Azoty.

Źródło: Anna Karczewska / PZN