30 MAJA 2023

Czas rewolucji. Szkolenie juniorów w Szkołach Mistrzostwa Sportowego

Za nami ogłoszenie Kadr Narodowych na najbliższy sezon. Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego podjął już wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące tego, jak powinny wyglądać kadry oraz sztaby szkoleniowe w poszczególnych dyscyplinach. W oczy na pewno rzuca się brak powołań do Kadr Narodowych Juniorów. Dlatego spieszymy z wyjaśnieniem.

Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami rewolucji w Polskim Związku Narciarskim. To ważny krok w kierunku tego, by stworzyć solidne podstawy piramidy, co z pewnością powinno zaprocentować w kolejnych latach.

Od teraz grupy juniorskie będą składały się tak naprawdę ze wszystkich zawodników szkolonych w Szkołach Mistrzostwa Sportowego.

Jak będą wyglądały zasady funkcjonowania grup juniorskich?

Oczywiście powołani zostaną trenerzy główni Kadr Narodowych Juniorów. Sztab szkoleniowy będzie składał do tego z trenerów, pracujących w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Wspomniani trenerzy będą pracować z zawodnikami lokalnie w oparciu o SMS.

Treningi prowadzone będą dla wszystkich uczniów Szkół Mistrzostwa Sportowego, a także wybranych juniorów z ostatniego rocznika. 

To do trenerów głównych Kadr Narodowych Juniorów należeć będzie opracowania planów, a także organizacja zgrupowań centralnych. Takie będą 3-5 w sezonie. Na te zgrupowania powoływani będą zawodnicy SMS lub ci funkcjonujący poza SMS, którzy zostali wybrani przez trenera głównego Kadry Narodowej Juniorów.

Na starty międzynarodowe zawodników będzie powoływał trener główny Kadry Narodowej Juniorów zgodnie z przedstawionym schematem.

Jeżeli chodzi o sprzęt sportowy, to będzie on zapewniony uczniom w zależności od uzyskiwanych przez nich wyników sportowych i odbywać się będzie na wniosek trenera głównego Kadry Narodowej Juniorów. 

- Do tej pory kadry juniorskie były powoływane jak grupy szkoleniowe. To była jednak o wiele bardziej ograniczona forma. W szkoleniu znajdowała się pewna liczba zawodników. Teraz wszyscy uczniowie SMS zostają objęci szkoleniem kadrowym i będą trenować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Teraz trenerzy kadr juniorskich będą pracowali razem z trenerami szkolnymi i trenerami dedykowanymi do pracy w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. I to jest zmiana rewolucyjna. Przechodzimy zatem do tego, że zawodnicy i trenerzy mają się skupić na treningu codziennym. To ma być spokojny czas rozwoju dla młodych zawodników w poszczególnych dyscyplinach. Dla nich właśnie codzienne szkolenie ma być priorytetem, a nie wynik sportowy. Nie będzie zatem skreślania z kadry, bo nie udało się "dowieźć" wyniku w sezonie. Każdy z zawodników, uczących się w SMS, będzie miał przed sobą perspektywę kilku lat spokojnego treningu, który ma doprowadzić do jego rozwoju. To ma też trochę spowolnić wejście tych zawodników w sport wyczynowy - tłumaczy Jan Winkiel, Sekretarz Generalny PZN.

Kolejnym ważnym elementem jest profesjonalizacja kadr. Trenerem głównym Kadry Narodowej Kobiet w skokach narciarskich został Austriak Harald Rodlauer. 

- On będzie rozliczany z poprawy wyniku sportowego, ale swojej pracy nie będzie ograniczał tylko i wyłącznie do grup seniorskich. Będzie także współpracował ze Szkołami Mistrzostwa Sportowego, w których będzie nadzorował pracę w skokach narciarskich kobiet - mówi Winkiel.

W biegach narciarskich Kadra Narodowa B, a także juniorska będą budowały się wokół Szkół Mistrzostwa Sportowego. 

- Polskim koordynatorem będzie Kamil Fundanicz. Chcemy jednak wprowadzić szwedzki model i dlatego szkoleniem obejmiemy trochę większą grupę zawodników. Oczywiście w związku z tym budujemy system, który ma wzmocnić monitoring zawodników i stąd zatrudnienie szwedzkiego trenera Martina Perssona, który był szkoleniowcem w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Solleftea, gdzie wychowały się wielkie gwiazdy biegów narciarskich Ebba Andersson czy Frida Karlsson - wyjaśnia Sekretarz Generalny PZN.

By to wszystko mogło dobrze funkcjonować, potrzebny jest też większy sztab szkoleniowy. Wszyscy powołani trenerzy krajowi mają korzystać z doświadczenia Szweda i rozwijać swój warsztat, a także pomagać w rozwoju zawodnikom. 

Sztaby szkoleniowe Kadr Narodowych Juniorów

Skoki narciarskie

 1. Daniel Kwiatkowski – trener główny
 2. Grzegorz Miętus – trener SMS Zakopane
 3. Mariusz Chrapek – trener SMS Zakopane
 4. Robert Mateja – trener SMS Szczyrk
 5. Sławomir Hankus – trener SMS Szczyrk

Biegi narciarskie

 1. Martin Persson – koordynator Projektu Rozwoju Juniorskich Biegów Narciarskich
 2. Kamil Fundanicz – trener główny
 3. Jan Antolec – trener SMS Zakopane
 4. Kacper Antolec – trener SMS Zakopane
 5. Paweł Klisz – trener SMS Szczyrk
 6. Mateusz Wantulok – trener SMS Szczyrk

Kombinacja norweska

 1. Wojciech Marusarz – trener SMS Zakopane
 2. Tomasz Pochwała – trener SMS Zakopane
 3. Szczepan Kupczak – trener SMS Szczyrk
 4. vacat – trener SMS Szczyrk

Narciarstwo alpejskie

 1. Ivan Ilanovsky – trener główny
 2. Janusz Starzyk – trener SMS Zakopane
 3. Tomasz Świst – trener SMS Zakopane
 4. Kacper Dutka – trener SMS Szczyrk
 5. vacat – trener SMS Szczyrk 

Snowboard

 1. Michał Sitarz – trener główny
 2. Marcin Sitarz – trener SMS Zakopane
 3. Konrad Miklasiński – trener SMS Zakopane
 4. vacat – trener SMS Szczyrk

Freestyle

 1. Paweł Chyc – trener SMS Zakopane

Osoby współpracujące:

 1. Daniel Hankus – fizjoterapeuta SMS Szczyrk
 2. Michał Obtułowicz – fizjoterapeuta SMS Zakopane
 3. vacat – psycholog SMS

Źródło: PZN