27 PAŹDZIERNIKA 2023

O.P.A. staje się FESA: Europejskie Związki Narciarskie postanawiają zmienić nazwę

Organizacja Związków Narciarskich Krajów Alpejskich (po francusku: Organisation des fédérations de ski des pays alpins, skrót: O.P.A.) od teraz działa pod nową nazwą. Po ostatnim rozszerzeniu o kilku członków z Europy Północnej, Wschodniej i Środkowej, łącznie 17 narodowych związków postanowiło zmienić nazwę na „Federation of European Ski- and Snowboard Associations“, skrót: FESA.

Oprócz zmiany nazwy członkowie związków podczas swojego zwyczajowego spotkania w Sölden (AUT) zgodzili się także na nowy statut dotyczący współpracy międzynarodowej.

- Nowa nazwa nie zmienia jednak naszych dotychczasowych celów - tłumaczy Roswitha Stadlober, która nadal pełni funkcję prezydentki związku. - W ostatnich latach nasza współpraca między dyscyplinami i krajami stawała się coraz bardziej zaufana i intensywna. To idealna podstawa do nowych projektów, pomysłów i synergii. Wszyscy zgadzamy się, że najlepiej możemy wspólnie radzić sobie z liczymi wyzwaniami, przed którymi stoimy w Europie w sporcie narciarskim. Dlatego postanowiliśmy, że będziemy jeszcze lepiej łączyć ogromną wiedzę w naszych związkach członkowskich, aby jeszcze skuteczniej reprezentować nasze wspólne interesy.

Organizacja Związków Narciarskich Krajów Alpejskich została założona w 1972 roku i początkowo składała się z narodowych związków narciarskich z obszaru Alp. Od 2018 roku organizacja z siedzibą w Planegg koło Monachium jest zarejestrowanym stowarzyszeniem. Głównym celem jest przygotowywanie młodych sportowców do wyższego poziomu rywalizacji i umożliwianie im pierwszych międzynarodowych doświadczeń. To będzie również głównym zadaniem FESA w kolejnych latach.

- To zaszczyt brać udział w rozwoju FESA. Dzięki zaangażowaniu wszystkich krajów członkowskich, wierzymy, że rozwój sportow zimowych na etapie juniorskim będzie jeszcze silniejszy. Obrane kierunki są niezwykle ważne dla wsparcia naszego obecnego systemu - powiedział Adam Małysz, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Członkami FESA są narodowe związki narciarskie i snowboardowe z Andory, Niemiec, Finlandii, Francji, Włoch, Chorwacji, Liechtensteinu, Norwegii, Austrii, Polski, Szwecji, Szwajcarii, Słowenii, Hiszpanii, Czech, Węgier. W Sölden, jako 17. członek, Estonia została jednomyślnie przyjęta do FESA. Ponadto, inne związki już wyraziły zainteresowanie członkostwem. To zaszczyt brać udział w rozwoju FESA. 

Źródło: FESA