3 GRUDNIA 2020

Oświadczenie Prezesa Polskiego Związku Narciarskiego

Na wstępie chcę zaznaczyć, że troska o nasze wspólne zdrowie jest nadrzędnym celem. Jedynie odpowiedzialne podejście do codziennych aktywności pozwoli nam pokonać pandemię i przywracać rzeczywistość, którą pamiętamy z lat ubiegłych. Z tą świadomością musimy podchodzić do planowania najbliższych tygodni.

Chcemy podziękować, że Rząd polski wspiera w działaniu sport wyczynowy. Dla profesjonalnych sportowców ograniczenie możliwości treningu, nawet przez okres miesiąca, może wiązać się ze znacznymi zaległościami. W takiej sytuacji, nawiązanie równej walki na arenie międzynarodowej byłoby niezwykle utrudnione. Dzięki wyłączności w rozporządzeniu, dotyczącym korzystania z hal sportowych i siłowni, mamy możliwość stałego treningu w kraju. Dodatkowo, przepisy regulujące obowiązek kwarantanny pozwalają na organizację zgrupowań zagranicznych. Odzwierciedleniem dobrze przepracowanego okresu przygotowawczego są pierwsze wyniki reprezentantów Polski w Pucharze Świata: najlepsze miejsce w karierze Maryny Gąsienicy-Daniel w narciarstwie alpejskim i Moniki Skinder w biegach narciarskich czy podwójne podium naszych skoczków narciarskich. To także szansa na zrównoważone przygotowanie do Mistrzostw Świata Seniorów oraz Juniorów, a także Igrzysk Olimpijskich, które w 2022 roku odbędą się w Pekinie.

Zbliżający się sezon narciarski rozpoczął debatę publiczną dotyczącą otwarcia wyciągów narciarskich. Wierzymy, że można wypracować kompromis pozwalający na funkcjonowanie całej branży. Sektor narciarski to nie tylko miesiące przygotowań ośrodków narciarskich do funkcjonowania, ale także wiele miejsc pracy w sektorach związanych z tą formą spędzania czasu. Wiele z tych branży, takich jak odzieżowa czy producenci sprzętu sportowego, zostało już dotkniętych w poważny sposób poprzez restrykcje związane z działalnością galerii handlowych i handlu. Dla wielu trenerów i instruktorów narciarskich zima to jedyny okres, w którym zarabiają środki na cały rok. To cios, który w wielu przypadkach może okazać się ostatecznym.

Wszyscy specjaliści zgodnie potwierdzają, że aktywność fizyczna na otwartej przestrzeni ma pozytywny wpływ na zdrowie, a w szczególności na ludzki układ odpornościowy. Zachowanie zasad DDM pozwala na bezpieczne uprawianie sportu na stokach narciarskich. A te, charakteryzują się dużą otwartą przestrzenią oraz możliwością zachowania dystansu. Nie wspominając już o zakrywaniu twarzy maseczką oraz goglami. Koleje linowe w łatwy sposób mogą zostać przystosowane do obowiązujących zasad poprzez organizację kolejek, sprzedaż bezkontaktową oraz ograniczoną ilość miejsc. Oczywiście mamy pełną świadomość, że ten sposób aktywności nie wróci w tym sezonie w  formie analogicznej do lat poprzednich. Nie będzie elementu socjalizacji. Wszyscy musimy działać niezwykle odpowiedzialnie.

Stoki narciarskie mogą tej zimy być bezpieczną przestrzenią zarówno dla sportowców wyczynowych, jak i amatorów jazdy na nartach. W szczególności dla tej drugiej grupy możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu przyczyni się nie tylko do poprawy zdrowia, ale również do poprawy kondycji psychicznej, co jest bardzo ważne w tych ciężkich i wymagających chwilach. Możliwe formy spędzania wolnego czasu, w dobie pandemii, znacznie się ograniczyły. Umiarkowana aktywność fizyczna na otwartej przestrzeni wydaje się kluczem do znalezienia balansu pomiędzy bezpieczeństwem, a rekreacją.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Apoloniusz Tajner
Prezes Polskiego Związku Narciarskiego