14 GRUDNIA 2023

Polski Związek Narciarski wprowadza nowe formy dofinansowania

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego podjął uchwałę zmieniająca dotychczasowe formy dofinansowania. Wcześniejszy system, oparty na wsparciu finansowym wynagrodzeń trenerskich oraz nagród finansowych, za wyniki zajmowane w cyklach zawodów Narodowych Programów Rozwoju Dyscyplin stanowił podstawę od paru lat. Obecnie uchwalony model, bazuje na wsparciu finansowym trzech podstawowych grup – zawodników, klubów sportowych oraz okręgowych związków narciarskich. Ponadto, Polski Związek Narciarski wierzy w kontynuację programu „Młody Narciarz”, dającego dostęp do darmowych treningów dzieci i młodzieży.

Do tej pory finansowanie było bezpośrednio związane z wynikami osiąganymi w ramach Narodowych Programów Rozwoju poszczególnych dyscyplin. Od sezonu 2023/24, pierwszy raz w historii, finansowanie będzie podzielone na bezpośrednie nagrody dla zawodników, klubów sportowych oraz okręgowych związków narciarskich. System nagród finansowych będzie oparty o zwycięstwa zarówno w krajowym współzawodnictwie sportowym, jak i nagradzanie klubów sportowych oraz okręgowych związków narciarskich, które wychowały zawodników zdobywających punkty Pucharu Świata. System będzie zunifikowany dla wszystkich dyscyplin zrzeszonych w Polskim Związku Narciarskim. Ponadto, wspomniane nagrody uzupełni system dotacji celowych dla klubów sportowych w ramach dyscyplin klasycznych oraz program dofinansowania zawodów regionalnych. Polski Związek Narciarski ma także nadzieje na pomyślną kontynuację wsparcia darmowych zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach obecnie istniejącego programu „Młody Narciarz”.

Nagrody dedykowane dla sportu wyczynowego dzielą się na trzy kategorie. To kwota sięgająca 1,4 mln złotych przeznaczonych na nagrody za wynik sportowy dla Mistrzów Polski, zwycięzców klasyfikacji generalnej Pucharu Polski oraz klubów i okręgów, których zawodnicy zdobywają punkty Pucharu Świata. Celowe wsparcie klubów sportowych, na podstawie rankingu Polskiego Związku Narciarskiego, to kwota 500 tys. złotych, a wsparcie organizatorów zawodów objętych patronatem Polskiego Związku Narciarskiego to 300 tys. złotych. Szczegółowe kryteria oraz kwoty zawiera dołączona decyzja Zarządu.

Drugim obszarem wsparcia jest program "Młody Narciarz 2023", na który przeznaczono w roku 2022 kwotę 2,2 miliony złotych.  To już trzecia edycja projektu, który pozwala na bezpłatne treningi dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W bieżącym roku program obejmuje 25 klubów sportowych z całej Polski, szkoląc 720 dzieci. Dofinansowanie programu pochodzi ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, zarządzanych przez Ministra Sportu i Turystyki. Głównym celem tego zadania jest promowanie narciarstwa wśród młodych osób, szczególnie tych pochodzących z mniej zamożnych środowisk. Polski Związek Narciarski, wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki ma nadzieje kontynuować ten projekt także w roku 2024.

– Kluby sportowe są podstawą systemu szkolenia dzieci i młodzieży. Stanowią znaczącą rolę  w budowaniu zawodników zdolnych do startów zawodach najwyższej rangi. Kluczowym celem jest zdobywanie medali na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich, a nowy system finansowania ma premiować najlepszych w dążeniu do tych celów – powiedział prezes PZN, Adam Małysz. 

– Dzięki zwiększeniu kwot dofinansowania dla klubów, szkolenie dociera do jeszcze większej ilości dzieci. To może być także przyczynek do zacieśnienia współpracy między samorządami a lokalnymi klubami – dodał Małysz. 

Wszystkie nagrody określone w dołączonej decyzji dotyczą wyników osiąganych w sezonie 2023/2024, a obecny system w całości zastępuje dotychczasowe formy dofinansowania, przy czym obecne wsparcie wynagrodzeń trenerskich odbywać się będzie do zakończenia obecnego sezonu. W głównej mierze jest to możliwe dzięki współpracy z partnerami i sponsorami Polskiego Związku Narciarskiego, w szczególności z ORLEN, Grupa Azoty, Polski Fundusz Rozwoju i Polskie Koleje Linowe oraz dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. To właśnie dzięki zaangażowaniu finansowemu tych podmiotów, Polska ma szansę na jeszcze większe sukcesy na arenie międzynarodowej. 

Polski Związek Narciarski to federacja, której tradycje sięgają 1919 roku, odpowiedzialna za rozwój zimowych dyscyplin sportowych. PZN wspiera kadry narodowe w narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, kombinacji norweskiej, skokach narciarskich, snowboardzie alpejskim i freestyle’owym oraz freeski. Dba o jak najlepsze warunki treningowe dla polskich kadrowiczów, szkoli trenerów, promuje sport wyczynowy, kierując wparcie również do dzieci i młodzieży. 

Współpracując z renomowanymi partnerami zaangażowanymi w rozwój polskiego sportu, PZN inwestuje w młodzież i realizuje programy sportowe dedykowane dla poszczególnych dyscyplin. 

ORLEN Szukamy Następców Mistrza  to narodowy program rozwoju skoków narciarskich i kombinacji norweskiej, realizowany już od 20 lat. PolSKI Mistrz jest skierowany dla narciarstwa i snowboardu alpejskiego, a Puchar Grupy Azoty dotyczy biegów narciarskich.

Źródło: Biuro Prasowe PZN