29 MAJA 2024

Zarząd PZN powołał Kadry Narodowe na sezon 2024/2025

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy Kadr Narodowych w skokach i biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, snowboardzie alpejskim, narciarstwie alpejskim oraz freestyle'u. Powołano także trenerów głównych Kadr Narodowych Juniorów i ustalono zasady szkolenia juniorów we wszystkich dyscyplinach PZN w oparciu o realizację planów treningowych w Szkołach Mistrzostwa Sportowego.

SKOKI NARCIARSKIE

Kadra Narodowa A Mężczyzn

Zawodnicy:

1. Dawid Kubacki – TS Wisła Zakopane

2. Kamil Stoch – KS Eve-nement Zakopane (szkolenie zindywidualizowane)

3. Paweł Wąsek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

4. Aleksander Zniszczoł – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

5. Piotr Żyła – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

6. Jan Habdas* – LKS Klimczok Bystra

7. Kacper Juroszek* – KS AZS AWF Katowice

8. Tomasz Pilch* – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

*Osoby powołane przez Zarząd PZN warunkowo z dodatkowymi warunkami kwalifikacji w okresie przygotowawczym.

Sztab szkoleniowy:

1. Thomas Thurnbichler – trener główny

2. Maciej Maciusiak – asystent trenera głównego

3. Krzysztof Miętus – asystent trenera głównego (wsparcie grupy bazowej w Szczyrku) – wspierany w ramach Programu Super Trener

4. Mathias Hafele – trener techniczny

5. Paweł Gurbisz – fizjoterapeuta

6. Arvid Endler – specjalista ds. szkolenia fazy lotu

7. Maciej Kreczmer – serwisant

8. Daniel Krokosz – psycholog

9. Piotr Krężałek – biomechanik

10. Aleksander Winiarski – lekarz

  

Kadra Narodowa B Mężczyzn

Zawodnicy:

1. Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane

2. Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin

3. Maciej Kot – AZS Zakopane

4. Marcin Wróbel – AZS Zakopane

5. Adam Niżnik* – TS Wisła Zakopane

*Osoby powołane przez Zarząd PZN warunkowo z dodatkowymi warunkami kwalifikacji w okresie przygotowawczym.

Zawodnicy bazowi Zakopane:

1. Jan Galica – KS Eve-nement Zakopane

2. Klemens Murańka – TS Wisła Zakopane

3. Andrzej Stękała – AZS Zakopane

Zawodnicy bazowi Szczyrk:

1. Szymon Jojko – AZS AWF Katowice

2. Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice

3. Jakub Wolny – LKS Klimczok Bystra

Sztab szkoleniowy:

1. Wojciech Topór – trener główny

2. Krzysztof Biegun – asystent trenera głównego – wspierany w ramach Programu Super Trener

3. Zbigniew Klimowski – asystent trenera głównego (wsparcie grupy bazowej w Zakopanem)

4. Paweł Leja – fizjoterapeuta

5. Kamil Skrobot – serwisant

 

– Zespoły zostały zbudowane z myślą o przyszłości. Wszystko w celu niwelowania luki pokoleniowej w najbliższych latach. Tak szybko, jak będzie to możliwe. Jednocześnie najbardziej doświadczeni zawodnicy będą traktowani w możliwie najlepszy sposób, aby utrzymać ich wysoki poziom, bądź nawet ponownie go podnieść. Czas zrobić krok w przyszłość –powiedział trener główny Kadry Narodowej A Mężczyzn. Pełny komentarz Thomasa Thurnbichlera można przeczytać TUTAJ

 

Kadra Narodowa A Kobiet

Zawodniczki:

1. Paulina Cieślar – KS AZS AWF Katowice

2. Wiktoria Przybyła – SS-R LZS Sokół Szczyrk

3. Anna Twardosz – KS AZW AWF Katowice

4. Pola Bełtowska* – AZS Zakopane

5. Nicole Konderla – KS AZS AWF Katowice (szkolenie w klubie na prośbę zawodniczki, wsparcie startowe po powołaniu przez trenera głównego)

6. Natalia Słowik* – AZS Zakopane

*Osoby powołane przez Zarząd PZN warunkowo z dodatkowymi warunkami kwalifikacji w okresie przygotowawczym.

Sztab szkoleniowy:

1. Marcin Bachleda – trener główny

2. Stefan Hula – asystent trenera głównego – wspierany w ramach Programu Super Trener

3. Fizjoterapeuta – vacat

 

KOMBINACJA NORWESKA

Kadra Narodowa A Mężczyzn

Zawodnicy:

1. Jakub Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

2. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane

3. Miłosz Krzempek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

4. Andrzej Szczechowicz – TS Wisła Zakopane

5. Andrzej Waliczek – TS Wisła Zakopane

6. Grzegorz Mitręga* – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

7. Paweł Szyndlar* –  SS-R LZS Sokół Szczyrk

*Osoby powołane przez Zarząd PZN warunkowo z dodatkowymi warunkami kwalifikacji w okresie przygotowawczym.

Sztab szkoleniowy:

1. Wojciech Marusarz – trener główny

2. Tomasz Zięba – trener współpracujący

 

Kadra Narodowa A Kobiet

Zawodniczka:

1. Joanna Kil – KS Chochołów

Sztab szkoleniowy:

1. Tomasz Zięba – trener główny

   

BIEGI NARCIARSKIE

Kadra Narodowa A Mężczyzn

Zawodnicy: 

1. Sebastian Bryja – UKS Regle Kościelisko

2. Robert Bugara – UKS Regle Kościelisko

3. Dominik Bury – KS AZS AWF Katowice

4. Kamil Bury – KS AZS AWF Katowice   

5. Łukasz Gazurek – NKS Trójwieś Beskidzka

6. Piotr Jarecki – KS AZS AWF Katowice

7. Maciej Staręga – UKS Rawa Siedlce 

Sztab szkoleniowy:

1. Mariusz Hluchnik – trener główny

2. Dawid Bril – asystent trenera głównego

4. Piotr Śliwka – serwisant

5. Andrzej Michałek – serwisant

6. Sven Rakoszek – fizjoterapeuta

  

Kadra Narodowa A Kobiet

Zawodniczki: 

1. Zuzanna Fujak – NKS Trójwieś Beskidzka

2. Aleksandra Kołodziej – LKS Witów Ski Mszana Górna

3. Kamila Idziniak – NKS Trójwieś Beskidzka

4. Izabela Marcisz – Stowarzyszenie Sportowe Prządki-Ski

5. Monika Skinder – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

6. Daria Szkurat – KS Chochołów

Sztab szkoleniowy:

1. Andrzej Leśnik – trener główny

2. Dawid Bril – asystent trenera głównego

4. Mateusz Chowaniak – serwisant

5. Paweł Fundanicz – serwisant

7. Fizjoterapeuta – vacat

  

Kadra Narodowa Młodzieżowa MIX

Zawodnicy:

1. Paweł Bryja – LKS Erion Ptaszkowa

2. Emil Koper – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

3. Przemysław Legierski – NKS Trójwieś Beskidzka

4. Tomasz Wąsowicz – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

5. Oliwia Buśko* – MKS Halicz Ustrzyki Dolne

6. Emilia Dobija* – LKS Klimczok Bystra

7. Maria Jakubiec*–  SS-R LZS Sokół Szczyrk

8. Weronika Jarecka* – LKS Klimczok Bystra

9. Dawid Pilch* – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

*Osoby powołane przez Zarząd PZN warunkowo z dodatkowymi warunkami kwalifikacji w okresie przygotowawczym.

Sztab szkoleniowy:

1. Arkadiusz Posiadała – trener główny

2. Asystent trenera głównego – vacat

3. Grzegorz Zawada – serwisant 

4. Mateusz Szczotka – serwisant 

Osoby wspomagające:

1. Martin Persson – trener konsultant/koordynator Programu Rozwoju Biegów Narciarskich 

2. Kamil Fundanicz – menedżer ds. biegów narciarskich

 

SNOWBOARD ALPEJSKI

Kadra Narodowa A MIX

Zawodnicy:

1. Maria Bukowska-Chyc – AZS Zakopane

2. Aleksandra Król – KS F2 Dawidek Team.pl

3. Olimpia Kwiatkowska – AZS Zakopane

4. Oskar Kwiatkowski – AZS Zakopane

5. Michał Nowaczyk – AZS Zakopane 

Sztab szkoleniowy:

1. Oskar Bom – trener główny

2. Izidor Šušteršič – asystent trenera głównego

3. Tadej Trdina – serwisant

4. Przemysław Buczyński – fizjoterapeuta

5. Grzegorz Salwierak – trener przygotowania motorycznego

  

Kadra Narodowa B MIX

Zawodnicy:

1. Weronika Dawidek – KS F2 Dawidek Team.pl (spełnia kryteria kwalifikacji do kadry A, powołanie przez trenera do kadry B)

2. Andrzej Gąsienica-Daniel – AZS Zakopane

3. Olga Kaciczak – AZS Zakopane

4. Anatol Kulpiński – KS F2 Dawidek Team.pl

5. Mikołaj Rutkowski – AZS Zakopane

6. Sonia Zapała – KS F2 Dawidek Team.pl

Sztab szkoleniowy: 

1. Paweł Dawidek – trener główny

2. Aleksander Kosacki – asystent trenera głównego

3. Jan Zakrzewski – fizjoterapeuta

4. Jan Guńka – serwisant 

 

NARCIARSTWO ALPEJSKIE

Kadra Narodowa A Mężczyzn

Zawodnicy

1. Piotr Habdas – Żywiecki Klub Narciarski

2. Jędrzej Jasiczek – SNA Ski Team Zakopane

3. Michał Jasiczek – SNA Ski Team Zakopane

Sztab szkoleniowy:

1. Klemen Bergant – trener główny

2. Tomaz Bizjak – asystent trenera głównego

3. Max Van Rossum – asystent trenera głównego (finansowany ze środków prywatnych zawodnika)

4. Mateusz Herda – serwisant

5. Severin Liposek – trener przygotowania motorycznego (finansowany ze środków prywatnych zawodnika)

  

Kadra Narodowa Młodzieżowa Mężczyzn

Zawodnicy:

1. Wojciech Gałuszka – Team MB Szczyrk

2. Igor Kaczmarek – Stowarzyszenie Ski Team Kaczmarek

3. Juliusz Kierkowski – KS AZS AWF Katowice

4. Jan Łodziński – Team MB Szczyrk

5. Stanisław Sarzyński – KS SportUp

6. Mateusz Szczap – KS Skivegas Stanek Race Academy

7. Piotr Szeląg – UKS MitanSki Zakopane

8. Bartłomiej Sanetra* – MKS Skrzyczne Szczyrk

9. Bartosz Szkoła* – UKS MitanSki Zakopane

*Osoby powołane przez Zarząd PZN warunkowo z dodatkowymi warunkami kwalifikacji w okresie przygotowawczym.

Sztab szkoleniowy:

1. Matteo Baldissarutti – trener główny

2. Maciej Bydliński – asystent trenera głównego

3. Amadeusz Tyszkowski – serwisant

  

Kadra Narodowa A Kobiet

Zawodniczki:

1. Maryna Gąsienica-Daniel – TS Wisła Zakopane

2. Magdalena Łuczak – AZS Łódź

Sztab szkoleniowy:

1. Marcin Orłowski – trener główny

2. Matjaz Marusic – asystent trenera głównego

3. Pietro Fontana – asystent trenera głównego 

3. Luka Polak – serwisant 

4. Serwisant – vacat

5. Fizjoterapeuta – vacat

  

Kadra Narodowa Młodzieżowa Kobiet

Zawodniczki:

1. Magdalena Bańdo – Team MB Szczyrk

2. Hanna Zięba – KS Tatra Ski Academy

3. Patrycja Florek*– KS Narciarnia Nowy Sącz

4. Nikola Komorowska – AZS Zakopane (spełniła kryteria kwalifikacji do Kadry Młodzieżowej, treningi z Kadrą Narodową Juniorów ze względu na inny plan startowy)

5. Aniela Sawicka* – KS MMS Dendysski

*Osoby powołane przez Zarząd PZN warunkowo z dodatkowymi warunkami kwalifikacji w okresie przygotowawczym.

Sztab szkoleniowy:

1. Tomasz Wydra – trener główny

2. Asystent trenera głównego – vacat

3. Serwisant – vacat

Osoba wspomagająca:

1. Filip Rzepecki – menedżer ds. narciarstwa alpejskiego 

 

SNOWBOARD FREESTYLE I FREESKI

Kadra Narodowa A MIX

Zawodnik freeski:

1. Antoni Cukier – AZS Zakopane

Zawodnicy snowboard freestyle:

1. Jan Jaromin – KS AZS AWF Katowice

2. Krzysztof Owczarek – Stowarzyszenie High 5

3. Igor Truszkowski – Freestyle Club

4. Wiktor Kozarski - Akademia Sportu Freestyle Park

Sztab szkoleniowy:

1. Tomasz Tylka – trener główny

2. Robert Szul – asystent trenera głównego

3. Grzegorz Salwierak – trener przygotowania motorycznego

 

Osoby wspomagające wszystkie dyscypliny PZN:

1. dr Aleksandra Pięta – dietetyk

2. dr Szymon Fornagiel – lekarz hematolog/ przewodniczący Komisji Medycznej PZN

 

Zasady funkcjonowania grup juniorskich

Powołani zostali trenerzy główni Kadr Narodowych Juniorów (KNJ). Sztab szkoleniowy stanowić będą również trenerzy pracujący w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Wspomniani szkoleniowcy będą pracowali z zawodnikami lokalnie w oparciu o SMS. Treningi prowadzone będą dla wszystkich uczniów Szkół Mistrzostwa Sportowegoa także wybranych juniorów.

Do trenerów głównych Kadr Narodowych Juniorów należeć będzie opracowanie planów, a także organizacja zgrupowań centralnych. Na te obozy powoływani będą zawodnicy SMS lub ci funkcjonujący poza SMS, którzy zostali wybrani przez trenera głównego Kadry Narodowej Juniorów. Zawodników na starty międzynarodowe powoływać będą trenerzy główni Kadr Narodowych Juniorów zgodnie z przedstawionym schematem.

 

Sztaby szkoleniowe Kadr Narodowych Juniorów

Skoki narciarskie mężczyzn

1. Daniel Kwiatkowski – trener główny KNJ

2. Grzegorz Miętus – asystent trenera głównego przy SMS Zakopane

3. Robert Mateja – asystent trenera głównego przy SMS Szczyrk

4. Mariusz Chrapek – trener SMS Zakopane

5. Sławomir Hankus – trener SMS Szczyrk

 

Skoki narciarskie kobiet

1. Trener główny KNJ – vacat

2. Jakub Kot – trener SMS Zakopane

3. Jarosław Węgrzynkiewicz – trener SMS Szczyrk

 

Biegi narciarskie

1. Kamil Fundanicz - p.o. trenera głównego KNJ

2. Jan Antolec – trener główny SMS Zakopane

3. Kacper Antolec – asystent trenera głównego SMS Zakopane

4. Mateusz Wantulok – trener główny SMS Szczyrk

5. Paweł Klisz – asystent trenera głównego SMS Szczyrk

 

Kombinacja norweska

1. Szczepan Kupczak – trener główny KNJ

2. Józef Jarząbek – trener współpracujący (Zakopane)

 

Snowboard alpejski

1. Michał Sitarz – trener główny KNJ

2. Marcin Sitarz – asystent trenera głównego

3. Konrad Miklasiński – asystent trenera głównego

4. Vacat – trenerzy współpracujący

 

Narciarstwo alpejskie

1. Ivan Ilanovsky – trener główny KNJ

2. Janusz Starzyk – trener główny SMS Zakopane

3. Jakub Ilewicz – trener główny SMS Szczyrk 

4. Kacper Dutka – asystent trenera głównego SMS Szczyrk

 

Snowboard freestyle i freeski

1. Paweł Chyc – trener główny KNJ 

2. Dawid Rząca – asystent trenera głównego 

3. Grzegorz Salwierak – trener przygotowania motorycznego

Źródło: Biuro prasowe PZN