4 MARCA 2024

Aleksander Zniszczoł na podium PŚ w Lahti!

Po raz pierwszy tej zimy reprezentant Polski w skokach narciarskich zameldował się na podium Pucharu Świata - weekend w Lahti przyniósł nam 3. miejsce Aleksandra Zniszczoła. Nasi skoczkowie rywalizowali również w zawodach Pucharu Kontynentalnego i cyklu FIS Cup.

Podium Zniszczoła i 4. miejsce drużyny w Lahti

W Lahti zaplanowano trzy konkursy Pucharu Świata - piątkowa rywalizacja indywidualna odbyła się w zamian za odwołany konkurs w Szczyrku. Po raz kolejny bardzo udanie zaprezentował się Aleksander Zniszczoł. 29-latek zajął 8. miejsce po skokach na 124,5 i 126,5 metra. Pozostali Polacy uplasowali się poza czołową "30". Sobotni konkurs drużynowy ułozył się dużo lepiej dla Biało-Czerwonych. Nasza reprezentacja w składzie: Piotr Żyła, Maciej Kot, Kamil Stoch i Aleksander Zniszczoł zajęła 4. lokatę. Najwięcej pozytywnych emocji doświadczyliśmy jednak w niedzielę. Po pierwszej serii zmagań wieńczących weekend na Salpausselce na 2. pozycji plasował się Aleksander Zniszczoł. W finale lądując tuż przed rozmiarem skoczni zapewnił sobie 3. miejsce, stając tym samym po raz pierwszy w karierze indywidualnie na podium zimowych zmagań najwyższej rangi. W Lahti startowały również kobiety. W jedynym konkursie rozegranym w piątek po raz kolejny tej zimy zapunktowała Anna Twardosz, zajmując 29. pozycję. Na 40. miejscu zmagania zakończyła Pola Bełtowska, zaś do konkursu nie awansowała Nicole Konderla, plasując się w kwalifikacjach na 41. lokacie.

Łukaszczyk z prawem startu w PŚ

Równolegle do pucharowego weekendu w Finlandii odbywała się również rywalizacja w zmaganiach niższej rangi. W Planicy na skoczni HS138 Biało-Czerwoni startowali w dwóch konkursach Pucharu Kontynentalnego. W sobotę najlepszym z Polaków był Jakub Wolny, który uplasował się na 16. pozycji. Zapunktowało pięciu reprezentantów Polski, w tym Łukasz Łukaszczyk, który znalazł się w czołowej "30" drugoligowej rywalizacji po raz pierwszy w karierze. Dzięki temu wywalczył prawo startu w Pucharze Świata. W drugim konkursie 16-latek był najwyżej sklasyfikowanym Polakiem, zajmując 17. pozycję. Nasi skoczkowie rywalizowali również w Oberhofie. W zawodach FIS Cup dwukrotnie najlepiej spośród naszych spisał się Marcin Wróbel, kończąc sobotni konkurs na 12., zaś niedzielny na 14. pozycji. Po raz pierwszy po przerwie spowodowanej kontuzją w międzynarodowej rywalizacji zaprezentował się Adam Niżnik. 21-latek dwukrotnie zapunktował, plasując się na 20. i 16. lokacie.