11 MARCA 2024

Czołowa dziesiątka Zniszczoła w PŚ w Oslo, Wąsek blisko podium PK

W minionych dniach żyliśmy inauguracją norweskiego turnieju Raw Air, lecz nasi skoczkowie startowali również w innych zawodach. Pora na podsumowanie weekendu w skokach narciarskich.

Turniej Raw Air rozpoczęty

Za nami inauguracja turnieju Raw Air. Skoczkowie i skoczkinie rozpoczęli w Oslo kolejną, 7. już edycję najbardziej wymagającego cyklu w kalendarzu Pucharu Świata. Piątkowy prolog nie stanowił przeszkody dla naszych zawodników, którzy w komplecie zameldowali się w sobotnim konkursie. Ta sztuka niestety nie powiodła się naszym skoczkiniom - kwalifikacji do sobotnich zawodów nie przebrnęła żadna z Polek. W pierwszym konkursie mężczyzn na Holmenkollbakken najwyżej sklasyfikowany był Piotr Żyła, który uplasował się blisko czołowej „10” - na 12. miejscu. Oprócz niego pucharowe punkty zdobyli 16. Kamil Stoch i 30. Maciej Kot. Do finału nie awansowali Aleksander Zniszczoł (41.) i Dawid Kubacki (42.). W niedzielę za nieudany występ w sobotniej rywalizacji zrehabilitował się Aleksander Zniszczoł. Po 5. lokacie wywalczonej w przedkonkursowym prologu, 30-latek potwierdził niezłą formę, kończąc zawody zamykające weekend w Oslo na 10. pozycji. 19. miejsce zajął Piotr Żyła, zaś na 21. lokacie zmagania ukończył Maciej Kot. W drugiej serii zabrakło Kamila Stocha (36.) i Dawida Kubackiego (41.). Wśród naszych skoczkiń najlepiej zaprezentowała się Anna Twardosz. Jako jedyna z podopiecznych trenera Haralda Rodlauera przebrnęła kwalifikacyjne sito, ostatecznie plasując się w drugim konkursie na 38. pozycji.

Paweł Wąsek tuż za podium w PK w Lahti, TOP 10 Joniaka w Alpen Cup w Oberhofie

W Lahti odbył się przedostatni tej zimy weekend z Pucharem Kontynentalnym. W Finlandii wystartowało siedmiu naszych reprezentantów, a zdecydowanie najlepszym z nich okazał się być Paweł Wąsek. 24-latek w sobotnim konkursie zajął 7. miejsce, zaś w niedzielę uplasował się tuż za podium, tracąc do 3. pozycji zaledwie 2,2 punktu. Równolegle do rywalizacji na Salpausselce odbywał się finałowy weekend cyklu Alpen Cup. Areną zmagań była skocznia HS100 w Oberhofie. Do Niemiec udało się dwóch naszych zawodników - Klemens Joniak i Marcin Wróbel. Obaj juniorzy w sobotnich zmaganiach zdobyli punkty do klasyfikacji generalnej. Joniak ukończył konkurs na 10., zaś Wróbel na 21. miejscu. Ze względu na niekorzystne warunki wietrzne niedzielny konkurs został odwołany. Najlepszy na przekroju całego sezonu Alpen Cup okazał się Niemiec - Jannik Faisst z dorobkiem 561 punktów w 9 konkursach. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem 12. Łukasz Łukaszczyk (187 punktów). Wśród kobiet pierwsze miejsce wywalczyła Słowenka Tina Erzar (580 pkt. w 6 występach). Najlepszą Polką okazała się Pola Bełtowska (28. miejsce, 92 pkt. w 2 występach).

Za nami ostatni etap 20. edycji ORLEN Cup

W Szczyrku na obiekcie HS75 w formule hybrydowej odbył się ostatni etap 20. edycji cyklu ORLEN Cup w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej „ORLEN Szukamy Następców Mistrza”. Poznaliśmy najlepszych zawodników i zawodniczki zimy w pięciu kategoriach wiekowych. Kategorię Chłopiec Starszy zdominował Miłosz Malarz. Reprezentant klubu KS Rutkow-Ski zakończył sezon z kompletem punktów, wygrywając w każdym z ośmiu rozegranych konkursów. W kategorii Młodzik triumf dzięki 2. i 1. miejscu wywalczonym na Skalitem zapewnił sobie Konrad Tomasiak (LKS Klimczok Bystra). Wśród kobiet najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej zgromadziła przynależąca do klubu KS Eve-nement Zakopane Zuzanna Rapacz. Kategoria Junior Młodszy padła łupem Klemensa Staszela (KS Eve-nement Zakopane), zaś w kategorii Open najlepszy w klasyfikacji generalnej był Stanisław Majerczyk (LKS Poroniec Poronin).