26 LUTEGO 2024

Dobre loty Stocha w Oberstdorfie, pech Polaków w Iron Mountain

W miniony weekend nasi skoczkowie i skoczkinie rywalizowali w Niemczech, USA i Austrii. Mężczyźni wystartowali w premierowych tej zimy konkursach Pucharu Świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie oraz w Pucharze Kontynentalnym w Iron Mountain. Kobiety walczyły o punkty PŚ w Hinzenbach.

12. i 11. miejsce Stocha w Oberstdorfie

Do Niemiec nasza drużyna udała się w czteroosobowym składzie. Do walki o pierwsze w tym sezonie punkty Pucharu Świata w lotach narciarskich oddelegowani zostali Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła.

Czwartek na Heini-Klopfer-Skiflugschanze został storpedowany przez wiatr, w związku z czym pierwsze loty oddano dopiero w piątek. W skróconej do dwóch serii rywalizacji duetów nasza drużyna w składzie Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł zajęła 5. miejsce, choć do ostatniej serii biła się o podium, plasując się przed finałowym skokiem na 3. lokacie.

Po pierwszej serii sobotniego konkursu na skoczni HS235 najlepszym z Polaków był Aleksander Zniszczoł, który zajmował 12. miejsce. Awans do finałowej "30" wywalczyli także 21. Kamil Stoch i 26. Piotr Żyła. Ta sztuka nie powiodła się Dawidowi Kubackiemu, sklasyfikowanemu ostatecznie na 39. lokacie. W finale największy awans spośród wszystkich zawodników zanotował Kamil Stoch, wspinając się aż o 9 pozycji - na 12. miejsce. Poprawił się również Żyła, który ostatecznie był 21. Spadek zaliczył Zniszczoł, kończąc zawody na 23. lokacie.

Kwalifikacji do niedzielnego konkursu nie przebrnął Dawid Kubacki, który swoją próbę na odległość 176,5 metra zakończył upadkiem, co dało mu w ostatecznym rozrachunku miejsce tuż pod "kreską" - 41. Na szczęście naszemu skoczkowi nie stało się nic poważnego. Pozostali Polacy znaleźli się w czołowej czterdziestce, a w konkursie ponownie najlepiej z nich spisał się Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski zajął 11. pozycję, wyrównując tym samym najlepsze osiągnięcie zimy. Zapunktowali także Żyła (21.) i Zniszczoł (23.).

Powrót Konderli do Pucharu Świata

Rywalizacja w Pucharze Świata kobiet przeniosła się na najmniejszy obiekt w kalendarzu - skocznię HS90 w Hinzenbach. Do składu reprezentacji Polski powróciła Nicole Konderla, która w pierwszym konkursie weekendu spisała się najlepiej z Biało-Czerwonych. 22-latka sklasyfikowana została na 35. pozycji, a tuż za nią uplasowała się Anna Twardosz. W niedzielę Konderla nie przebrnęła kwalifikacyjnego sita, ta sztuka powiodła się za to Poli Bełtowskiej oraz wyżej wspomnianej Twardosz. Jedyna punktująca tej zimy w PŚ Polka zajęła w drugim konkursie 36. miejsce. Na 38. lokacie konkurs ukończyła Bełtowska.

Zagubione bagaże Polaków w USA

W Iron Mountain zaplanowano trzy konkursy Pucharu Kontynentalnego, w których miało wziąć udział pięciu naszych zawodników. Sytuacja niestety skomplikowała się, ponieważ problemy logistyczne znacząco utrudniły start Biało-Czerwonych na obiekcie HS133. Maciej Kot, Jakub Wolny, Andrzej Stękała i Kacper Juroszek wzięli udział w pierwszym konkursie, korzystając ze sprzętu pożyczonego od innych ekip. Najlepiej spisali się Kot i Wolny, zajmując odpowiednio 13. i 14. miejsce. Parę godzin później do rywalizującej czwórki dołączył również obecny w USA Jan Habdas. W drugim sobotnim konkursie zdobył jedno „oczko”. Tym razem najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Andrzej Stękała (12. pozycja). Trzeci konkurs miał odbyć się w niedzielę o 20:00 czasu polskiego, lecz jeszcze przed planowaną godziną jego rozpoczęcia został odwołany ze względu na silny i niestabilny wiatr.