19 LUTEGO 2024

Kubacki w czołowej dziesiątce PŚ w Sapporo, Łukaszczyk na podium Alpen Cup

Nasze skoczkinie i skoczkowie narciarscy rywalizowali w ten weekend międzynarodowo w trzech lokalizacjach. W japońskim Sapporo odbyły się konkursy z cyklu Pucharu Świata, w Niemczech w Brotterode kobiety i mężczyźni walczyli o punkty Pucharu Kontynentalnego i Interkontynentalnego, zaś normalny obiekt w Planicy był areną zmagań w cyklu Alpen Cup.

Czołowa dziesiątka Kubackiego w Sapporo

Przed weekendem z PŚ na Okurayamie w składzie reprezentacji Polski doszło do jednej zmiany - Pawła Wąska zastąpił Klemens Murańka. Biało-Czerwoni w piątkowych kwalifikacjach na obiekcie HS137 nie mieli problemów z awansem do czołowej pięćdziesiątki. W sobotę w godzinach porannych czasu polskiego odbył się pierwszy z dwóch zaplanowanych konkursów indywidualnych. Po raz pierwszy tej zimy w czołowej „10” konkursu PŚ uplasował się Dawid Kubacki, który zakończył sobotnią rywalizację na 8. pozycji.

Po pierwszej serii najlepszymi z Polaków byli 9. Aleksander Zniszczoł (123 m) i 11. Dawid Kubacki (122 m). Awans do finałowej rundy wywalczył również 17. Kamil Stoch (118,5 m). Ta sztuka nie powiodła się Klemensowi Murańce i Piotrowi Żyle. W finale z bardzo dobrej strony zaprezentowali się Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Pierwszy z nich awansował o 5 miejsc dzięki 128,5-metrowej próbie, drugi zaś poprawił się o 3 lokaty po lądowaniu na 128. metrze. Nieco słabiej skoczył Aleksander Zniszczoł - 117 metrów w finale dało mu w ostatecznym rozrachunku 25. lokatę.

W niedzielę ponownie dobrą formą błysnął Zniszczoł. 29-latek na półmetku zajmował ponownie 9. lokatę. W drugiej serii zameldowali się również 25. Kamil Stoch i 26. Dawid Kubacki. Rywalizację na jednym skoku zakończył 44. Klemens Murańka. Piotr Żyła jeszcze przed oddaniem swojej pierwszej próby konkursowej został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon. Ostatecznie Aleksander Zniszczoł zakończył zawody na 14. miejscu. Kamil Stoch zajął 18. pozycję, a Dawid Kubacki uzyskał 25. lokatę.

Podium Łukaszczyka w Alpen Cup, 9. miejsce Konderli w ICoC w Brotterode

W Słowenii odbyły się dwa kolejne konkursy młodzieżowego cyklu Alpen Cup. Pierwotnie zaplanowano je w Kranju, lecz ostatecznie skoczkowie walczyli o punkty na Srednjej Skakalnicy w Planicy. W obu konkursach zdecydowanie najlepszym reprezentantem Polski był Łukasz Łukaszczyk. W sobotę zajął 3. miejsce, zaś w niedzielę uplasował się tuż za podium. Punktowali także Klemens Joniak (dwukrotnie) oraz Marcin Wróbel (w niedzielę). Na skoczni w Brotterode zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w Pucharze Interkontynentalnym i Kontynentalnym. Najlepszym rezultatem może pochwalić się Nicole Konderla. 22-latka na obiekcie HS117 zajęła 15. oraz 9. miejsce. W czołowej piętnastce dwukrotnie uplasowała się również Anna Twardosz (12. i 13. lokaty). Panowie w sobotę uplasowali się w trzeciej i czwartej dziesiątce klasyfikacji konkursu, a najwyżej sklasyfikowano Kacpra Juroszka (25. pozycja). W niedzielę zdecydowanie poprawił się Maciej Kot, kończąc zmagania na 12. miejscu.