18 MARCA 2024

Zniszczoł w czołowej „10” Raw Air, Wąsek zwycięski w PK w Zakopanem

Przedostatni w tym sezonie weekend międzynarodowej rywalizacji w skokach narciarskich przyniósł nam mnóstwo emocji. Ze świetnej strony pokazał się w cyklu Raw Air Aleksander Zniszczoł, zaś w Pucharze Kontynentalnym swoje pierwsze zimowe zwycięstwo w karierze odniósł Paweł Wąsek.

Zniszczoł i Kubacki najlepszymi Polakami w Trondheim

W minionym tygodniu na obiektach w Trondheim zarówno skoczkinie, jak i skoczkowie zainaugurowali kolejną część turnieju Raw Air. We wtorek rywalizowano na skoczni HS105. Najlepszym z Polaków okazał się Aleksander Zniszczoł, któremu skoki na 99 i 97 metrów dały 22. pozycję. Na 24. miejscu sklasyfikowany został Dawid Kubacki, 26. był Maciej Kot. Kamil Stoch i Piotr Żyła uplasowali się poza czołową trzydziestką (odpowiednio 33. i 40. miejsce). Awansu do konkursu nie wywalczyły nasze skoczkinie - Anna Twardosz (46. w prologu) i Pola Bełtowska (48. w prologu). Dzień później - tam Polakom poszło nieco lepiej. Biało-Czerwoni w komplecie awansowali do finałowej serii. Ostatecznie najwyżej sklasyfikowany był Dawid Kubacki, który ukończył konkurs na 14. lokacie. 18. był Aleksander Zniszczoł, 19. Kamil Stoch, a czołową "30" zamknęli Piotr Żyła (29.) i Maciej Kot (30.). Po raz kolejny na kwalifikacjach zmagania zakończyły kobiety - Anna Twardosz (44.) i Pola Bełtowska (49.). Występem na dużej skoczni kompleksu Granasen panie zakończyły sezon zimowy.

9. miejsce Zniszczoła w Raw Air z nowym rekordem życiowym

Rywalizacja z Trondheim przeniosła się na jeden z największych obiektów świata w Vikersund. Na obiekcie HS240 w piątek odbyły się kwalifikacje do sobotniego konkursu indywidualnego. Ich wyniki zwiastowały naprawdę dobry weekend dla Aleksandra Zniszczoła. Polak, popisujący się bardzo agresywnym i skutecznym stylem, wywalczył w nich 5. miejsce po 228,5-metrowym locie. Awans uzyskali również Kamil Stoch (33. miejsce, 197 m), Piotr Żyła (36., 197 m) i Dawid Kubacki (37., 190,5 m). W najlepszej czterdziestce nie znalazło się miejsce dla Macieja Kota (42. pozycja, 185,5 m). W sobotę ze względu na bardzo silny i zmienny wiatr odwołano konkurs, który przeniesiony został ostatecznie na niedzielne przedpołudnie. W jednoseryjnej rywalizacji 10. miejsce zajął Aleksander Zniszczoł. Punkty PŚ zdobyli także Kamil Stoch (23.) i Piotr Żyła (25.). Trzyseryjny konkurs wieńczący rywalizację w Raw Air ustalił końcową klasyfikację cyklu. Na 7. pozycji uplasował się w nim Zniszczoł, kończąc norweski turniej na 9. lokacie. Poza finałem znaleźli się Piotr Żyła (26. lokata zarówno w konkursie, jak i w cyklu Raw Air), Dawid Kubacki (28. miejsce w konkursie, 29. w Raw Air) i Kamil Stoch (30. w konkursie i w Raw Air). Na 31. pozycji w Raw Air sklasyfikowany został Maciej Kot.

Paweł Wąsek triumfuje w PK w Zakopanem

Równolegle do rywalizacji na Vikersundbakken toczyły się zmagania w ramach FIS Cup i Pucharu Kontynentalnego. Finałowe konkursy obu cykli odbyły się na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza w Zakopanem. W czwartek i piątek w konkursach FIS Cup najlepiej spisali się nasi juniorzy - Łukasz Łukaszczyk (12. w czwartek) i Tymoteusz Amilkiewicz (8. w piątek). Między innymi dla tych zawodników znalazło się miejsce w składzie na sobotni i niedzielny konkurs Pucharu Kontynentalnego. Amilkiewicz błysnął w sobotę, plasując się tuż za czołową "10", co jest dla niego życiowym rezultatem w seniorskiej rywalizacji. Wśród Biało-Czerwonych lepiej od niego spisali się bardziej doświadczeni Paweł Wąsek (5. pozycja) i Andrzej Stękała (9. lokata). Niedziela przyniosła nam bardzo radosne rozstrzygnięcie - po raz pierwszy w karierze zwycięstwo w zimowym konkursie Pucharu Kontynentalnego odniósł Paweł Wąsek. 24-latek po pierwszej serii zajmował 2. miejsce. Fantastyczny 147-metrowy lot zakończony pięknym telemarkiem w finale pozwolił mu na zajęcie po swoim skoku pozycji lidera. Lider na półmetku, Maximilian Ortner wylądował zdecydowanie bliżej od Polaka, dzięki czemu mogliśmy się cieszyć triumfem naszego reprezentanta w ostatnim tej zimy konkursie CoC.