12 MAJA 2022

Składy Kadr Narodowych w kombinacji norweskiej na sezon 2022/2023

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy Kadr Narodowych w kombinacji norweskiej na sezon 2022/2023. Powołane zostały dwie grupy szkoleniowe: Kadra Narodowa A i Juniorów.

11 kombinatorów norweskich znalazło się w Kadrach Narodowych na kolejny sezon. – Utworzone zostały dwie Kadry Narodowe: A i Juniorów. Grupa pierwsza będzie liczyła trzech zawodników, natomiast druga grupa ośmiu. Wszystkie obozy i treningi w okresie przygotowawczym będziemy realizowali wspólnie. Rozłączymy się dopiero w okresie startowym. W sezonie zimowym planujemy głównie rywalizować w Pucharze Kontynentalnym i zawodach Alpen Cup – poinformował Tomisław Tajner, trener główny Kadry Narodowej A. – Można powiedzieć, że generalnie będziemy tworzyli jedną dużą grupę, a w zawodach międzynarodowych będą startowali najlepsi sportowcy z obydwu kadr – dodał. 

Kilka nowych twarz powołanych zostało do Kadry Narodowej Juniorów w kombinacji norweskiej. – Następni młodzi zawodnicy dołączeni zostali do juniorskiej reprezentacji. Są to dwuboiści, którzy byli obserwowani przez nas w minionym sezonie. Poczynili duży postęp w rozwoju, a przede wszystkim widać u nich chęć pracy i zaangażowanie – przyznał Wojciech Marusarz, trener Kadry Narodowej Juniorów. – Chcemy budować kombinację norweską od młodych zawodników, którzy mają duże zdolności i których od początku możemy uczyć dobrych schematów i dbać o ich wczesny rozwój. Zależy nam na tym, aby w momencie w którym Ci młodzi sportowy wkroczą już w wiek seniorski, mieli duże podstawy i doświadczenie, dzięki którym będą mogli walczyć o jak najlepsze rezultaty w zawodach na arenie międzynarodowej – dodał. – Nasza grupa jest duża, ale docelowo będziemy trenowali wspólnie z Kadrą A, by w drużynie była rywalizacja. Przede wszystkim dla nowych i młodych zawodników nowością będzie jedna zmiana. Jak najwcześniej chcemy wprowadzać naszych zawodników do międzynarodowego świata kombinacji norweskiej, aby jak najszybciej uczyli się rywalizacji z zagranicznymi dwuboistami i walki o najwyższe cele – podsumował Wojciech Marusarz. 


Kadra Narodowa A

Zawodnicy:

 1. Andrzej Szczechowicz – TS Wisła Zakopane
 2. Andrzej Waliczek – TS Wisła Zakopane
 3. Bartłomiej Kuchta – LKS Poroniec Poronin 

Sztab szkoleniowy:

 1. Tomisław Tajner – trener główny
 2. Wiktor Kubiński – trener techniczny 
 3. Piotr Śliwka – serwismen
 4. Daniel Hankus – fizjoterapeuta 


Kadra Narodowa Juniorów:

Zawodnicy:

 1. Mikołaj Serwatowicz – TS Wisła Zakopane
 2. Miłosz Krzempek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Jan Cudzich – TS Wisła Zakopane
 4. Grzegorz Mitręga – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 5. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane
 6. Mikołaj Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 7. Jakub Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 8. Szymon Dubiel – AZS Zakopane

Sztab szkoleniowy:

 1. Wojciech Marusarz – trener główny
 2. Mariusz Hluchnik – asystent trenera głównego 

Nowy sezon przyniósł zmiany w życiu zawodowym Szczepana Kupczaka – najlepszego polskiego dwuboisty w ostatnich latach, który indywidualnie będzie przygotowywał się do kolejnej zimy. – Długo myślałem nad swoją przyszłością i po ostatnim sezonie stwierdziłem, że muszę coś zmienić. Nie kończę kariery sportowej i moim celem na przyszłą zimę są Mistrzostwa Świata Seniorów w Planicy, ale będę przygotowywał się do nich poza kadrą. Aktualnie mam za dużo obowiązków, które uniemożliwiają mi trening w systemie kadrowym, stąd ta decyzja – poinformował Szczepan Kupczak. – Czeka mnie nowe wyzwanie zawodowe, o którym więcej będę mógł powiedzieć w nadchodzącym tygodniu, ale to nie znaczy, że wybieram się na sportową emeryturę. Będę trenował dalej i na pewno kibice będą mogli mnie jeszcze zobaczyć na trasach biegowych – dodał reprezentant Polski. 

Źródło: Anna Karczewska / PZN