4 MARCA 2024

Kolejne punkty Pucharu Świata w supergigancie dla Maryny Gąsienicy-Daniel, podium Jana Łodzińskiego i najlepszy wynik w karierze Anieli Sawickiej

Choć za oknem zimy brak, to nasi narciarze alpejscy z sukcesami walczą na arenie międzynarodowej. Punkty Pucharu Świata kolejny raz zdobyła Maryna Gąsienica-Daniel, która dwa razy zameldowała się w „30” supergiganta w Kvitfjell. Udany start w zawodach CIT w Hinterreit zaliczył Jan Łodziński, który był drugi w slalomie gigancie. Najlepszy wynik w karierze zanotowała Aniela Sawicka (32.40 FIS-pkt), która zajęła szóste miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec Juniorów w slalomie. Na Jaworzynie Krynickiej narciarze walczyli o medale mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych.

Gąsienica-Daniel dwa razy w „30” PŚ

Maryna Gąsienica-Daniel po dobrym przejeździe zajęła 24. miejsce w sobotnim supergigancie Pucharu Świata w norweskim Kvitfjell. Do pierwszej Szwajcarki Lary Gut-Behrami straciła 2,01 sekundy. Polka dzień później także zameldowała się w czołowej „30”, zjeżdżając na 28. miejsce i tracąc 3.57 sekundy do zwyciężczyni, Federici Brignone z Włoch . Dla naszej reprezentantki to czwarte zawody w tej konkurencji w tym sezonie zakończone zdobyciem pucharowych punktów. Kolejny start to slalom gigant w szwedzkim Are (9 marca), po którym poznamy uczestniczki w finałach cyklu w austriackim Saalbach.

Łodziński na podium w Austrii

Jan Łodziński zajął we wtorek drugie miejsce w zawodach CIT w austriackim Hinterreit w slalomie gigancie i zaliczył swój drugi najlepszy wynik gigantowy w tym sezonie – 45.61 FIS-punktów. Na czwartym miejscu uplasował się drugi z naszych reprezentantów, Juliusz Kierkowski, który zaliczył drugi najlepszy wynik w karierze – 48.07 FIS-punktów.

Sawicka z najlepszym wynikiem w karierze

Aniela Sawicka zdobyła najlepsze w karierze 32.40 FIS-punkty, zajmując szóste miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec Juniorów w slalomie w Berchtesgaden. Warto zwrócić uwagę, że w drugim przejeździe zanotowała najlepszy czas, co pozwoliło jej na awans aż o dziewięć pozycji.

Jasiczek tuż za podium w Pucharze Dalekiego Wschodu

Trójka reprezentantów Polski wystąpiła w piątek (29 lutego) w Pucharze Dalekiego Wschodu w japońskim Sugadairakohgen. Najlepiej spisał się Michał Jasiczek, który w pierwszym slalomie był zaledwie 0,24 sekundy za podium, a w drugim zajął szóste miejsce. Piotr Habdas  i Jędrzej Jasiczek ukończyli tylko jedne zawody, w których byli kolejno na 9. i 18. pozycji.

Młodszy z braci Jasiczków udał się następnie do amerykańskiego Aspen, aby drugi raz w karierze wystąpić w Pucharze Świata. Niestety w niedzielnym slalomie nie ukończył pierwszego przejazdu.

Znamy mistrzów Polski Juniorów i Juniorów Młodszych

Na trasie historycznego Pucharu Świata w snowboardzie alpejskim w ośrodku Jaworzyna Krynicka odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w narciarstwie alpejskim. Od poniedziałku do środy (26-28 lutego) trwała rywalizacja o  medale mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Najwięcej „krążków”, bo cztery, zdobyli Weronika Wądrzyk, Katarzyna Koźbiał i Maksymilian Kawiorski, a najlepszym klubem okazał się KS SportUp z województwa Małopolskiego.

Następnie przez trzy dni (29 lutego-2  marca) w Krynicy-Zdroju rozegrano zawody Juniorów (do 21 roku życia). Wśród kobiet niepokonana była Nikola Komorowska, która wygrała w slalomie, slalomie gigancie i kombinacji. U mężczyzn „złoto” za każdym razem trafiało w ręce innego alpejczyka. W slalomie dla Stanisława Sarzyńskiego, w gigancie dla Wojciecha Gałuszki, a w kombinacji dla Mateusza Szczapa. Klubem z największą ilością punktów okazał się MB Team Szczyrk.

Przy okazji OOM rozegrano także międzynarodowe zawody rangi FIS NJC, w których walczyli alpejczycy z czterech krajów – Polski, Czech, Słowacji i Szwecji. Zwycięstwo w slalomie odniosła Maja Chyla, a w slalomie gigancie Wojciech Gałuszka, który zanotował drugi najlepszy wynik w karierze – 35.07 FIS-punktów.

Podsumowanie wraz z pełnymi wynikami zawodów na Jaworzynie Krynickiej można znaleźć TUTAJ.

Źródło: Tytus Olszewski/Biuro Prasowe PZN