11 MARCA 2024

Maryna Gąsienica-Daniel pewna awansu do finałów alpejskiego Pucharu Świata

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 26. miejsce w slalomie gigancie w szwedzkim Äre i jest już pewna awansu do finałów Pucharu Świata w tej konkurencji. W międzyczasie, na Akademickich Mistrzostwach USA, triumfowała Magdalena Łuczak, zdobywając złoto zarówno w slalomie gigancie, jak i slalomie. W kraju odbyły się także Akademickie Mistrzostwa Polski, na których dwa razy zwyciężyli Maja Chyla i Bartłomiej Sanetra. Na podium stanęli nasi alpejczycy startujący w zawodach FIS w Czechach, gdzie zwycięstwo odniosła Nikola Komorowska.

Gąsienica-Daniel z awansem do finałów

Maryna Gąsienica-Daniel ósmy raz w sezonie zameldowała się w czołowej „30” Pucharu Świata w slalomie gigancie. Tym razem zajęła 26. miejsce w szwedzkim Äre, awansując w drugim przejeździe o dwie pozycje. Ostatecznie Polka straciła 4,07 sekundy do pierwszej Federiki Brignone Włochy.

Zakopianka utrzymała 22. pozycję w klasyfikacji gigantowej i jest już pewna awansu do finału Pucharu Świata w slalomie gigancie, który odbędzie się 17 marca w Saalbach w Austrii.

Łuczak podwójną akademicką mistrzynią USA

Ze względu na Akademickie Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych Magdalena Łuczak nie pojechała na pucharowe zawody do szwedzkiego Are. Zamiast tego wystartowała w Steamboat Springs – i nie pozostawiła wątpliwości rywalkom. Polska alpejka, która cyklicznie punktuje w Pucharze Świata zdominowała rywalizację w Stanach Zjednoczonych. 22-latka triumfowała zarówno w slalomie gigancie, jak i slalomie, i tym samym bardzo przyczyniła się do zwycięstwa uczelni Colorado Buffaloes w mistrzostwach konferencji. To jej drugi i trzeci tytuł uczelnianej mistrzyni USA. Łodziankę czekają jeszcze starty w finałach cyklu Nor-Am Cup, które odbędą się na początku kwietnia w kanadyjskiej Panoramie.

Chyla i Sanetra zdominowali Akademickie Mistrzostwa Polski

Na zakopiańskiej Harendzie odbyły się za to Akademickie Mistrzostwa Polski (5-7 marca). Mimo wysokich temperatur i małej ilości śniegu organizatorzy zrobili wszystko co mogli, aby udało się rozegrać zawody. Równych nie mieli sobie Maja Chyla (Uniwersytet Jagielloński) i Bartłomiej Sanetra (AWF Katowice), którzy pewnie wygrali w slalomie gigancie i slalomie. Pełne wyniki AMP 2024 można znaleźć TUTAJ.

Sukcesy polskich alpejczyków w zawodach FIS w Czechach

Spora grupa reprezentantów Polski wybrała się na dobrze obsadzone międzynarodowe zawody FIS w Szpindlerowym Młynie Czechy. Troje z nich stanęło na podium podczas trzydniowej rywalizacji. Nikola Komorowska zwyciężyła w slalomie gigancie i była druga w slalomie, w którym trzecie miejsce zajęła Zuzanna Świgut. Z bardzo dobrej strony pokazał się także mistrz Polski Bartosz Szkoła, który był trzeci i czwarty w slalomie, zjeżdżając 35.96 i 39.35 FIS-punkty.