22 STYCZNIA 2024

Zniszczoł najlepszy z Polaków w Zakopanem, brązowy medal Łukaszczyka w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży

Miniony tydzień obfitował w wiele wydarzeń w świecie skoków narciarskich. Nasi sportowcy rywalizowali w Pucharze Świata, Pucharze Kontynentalnym oraz w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży, przywożąc z ostatniej z wyżej wymienionych imprez medal.

Biało-Czerwoni na 6. miejscu w PolSKIm Turnieju

Premierowa edycja PolSKIego Turnieju rozgrywanego w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem padła łupem Austriaków. Reprezentacja Polski zajęła w ostatecznym rozrachunku 6. pozycję. W Szczyrku na największej skoczni kompleksu Skalite zdołano rozegrać jedynie kwalifikacje, w których najlepszym z naszych był Paweł Wąsek. Konkurs indywidualny odwołano ze względu na zbyt silny wiatr. W piątek rywalizacja przeniosła się na Wielką Krokiew w Zakopanem. W sobotnim konkursie drużynowym w stolicy Tatr reprezentacja Polski walczyła o miejsce na podium do samego końca zmagań. Przed ostatnim skokiem podopieczni trenera Thomasa Thurnbichlera tracili do trzecich Japończyków zaledwie 3,2 punktu. Słabsza próba Dawida Kubackiego sprawiła, że finalnie zakończyliśmy zawody na 6. lokacie. W niedzielę byliśmy świadkami najlepszego konkursu indywidualnego w wykonaniu Polaków tej zimy. Po pierwszej rundzie apetyty kibiców rozbudził Aleksander Zniszczoł, który z niewielką stratą do podium plasował się na 4. pozycji. Ostatecznie 29-latek sklasyfikowany został na 11. miejscu, co jest jego trzecim rezultatem w karierze. Do czołowej trzydziestki awansowało sześciu reprezentantów Polski.

Łukasza Łukaszczyka z brązowym medalem w YOG Gangwon

Ze świetnej strony zaprezentowali się nasi młodzi skoczkowie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży Gangwon 2024. W zmaganiach indywidualnych chłopców na obiekcie normalnym kompleksu Alpensia Ski Jumping Centre w Pjongczangu brązowy medal wywalczył Łukasz Łukaszczyk. 16-latek prowadził po pierwszej serii po 105-metrowej próbie. W finale poleciał jeszcze dalej, lecz skok na 108,5 metra zakończył upadkiem. Pomimo bardzo niskich not za styl dzięki imponującej odległości udało mu się obronić miejsce na podium zawodów. Na 7. pozycji sklasyfikowany został nasz drugi junior - Kacper Tomasiak, który na półmetku zajmował 2. lokatę. W rywalizacji dziewcząt wzięły udział dwie Polki. Najlepiej spisała się Pola Bełtowska, która zajęła 14. miejsce. 22. pozycja przypadła Sarze Tajner. Odbył się również konkurs drużyn mieszanych - ten Polska zakończyła na 5. lokacie, a w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej najwyższą notę uzyskał Kacper Tomasiak.

Premierowe punkty PŚ polskich skoczkiń

W Zao na skoczni HS102 odbyły się kolejne konkursy z cyklu Pucharu Świata kobiet. Nasza drużyna w składzie Natalia Słowik i Anna Twardosz w pierwszym, historycznym występie w rywalizacji duetów zajęła 12. miejsce. To dało Polsce 10 punktów do drużynowej klasyfikacji generalnej. Indywidualnie nasze skoczkinie uplasowały się w jedynym konkursie indywidualnym rozegranym w piątek poza czołową czterdziestką. Niedzielne zmagania zostały odwołane ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. W Japonii w Pucharze Kontynentalnym rywalizowali także nasi skoczkowie. Na Okurayamie punktowali Jan Habdas (dwukrotnie 28.) oraz Klemens Joniak (27.).