18 MARCA 2023

Finałowe zawody ORLEN Cup za nami

Za nami wielki finał Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – ORLEN Szukamy Następców Mistrza. W sobotę, 18 marca 2023 na skoczni o rozmiarze HS-75 w Szczyrku oraz trasach biegowych Kubalonki odbyły się ostatnie tej zimy zawody z cyklu ORLEN Cup. Podczas finałowej rywalizacji najwięcej złotych medali zdobyli reprezentanci KS Chochołów, którzy trzykrotnie stanęli na najwyższym stopniu podium.

136 skoczków narciarskich i 79 kombinatorów norweskich wystartowało w ostatnich tej zimy zawodach Programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza. W finałowej rywalizacji uczestnicy walczyli o medale w sześciu kategoriach wiekowych na skoczni w Szczyrku oraz w pięciu na trasach biegowych Kubalonki.

Bezkonkurencyjny wśród Chłopców Starszych był Mateusz Rus z klubu LKS Klimczok Bystra, który oddał dwa najdłuższe skoki w tej kategorii wiekowej, uzyskując 73,5 oraz 76,5 metra. – Jestem bardzo zadowolony z tego ostatniego konkursu. Wydaje mi się, że warunki były równe dla wszystkich, a moje skoki były bardzo dobre, solidne i cieszę z tego zwycięstwa – mówił z uśmiechem na twarzy Mateusz Rus. – Ten drugi skok dał mi naprawdę bardzo dużo radości. Przyjemnie było tak daleko skoczyć. Bardzo żałuję tylko, że zabrakło dobrego lądowania, ale wiem, nad czym będę pracował przed kolejnym sezonem – dodał. 

Ponownie najlepszy w kategorii Młodzik był Kacper Tomasiak z klubu LKS Klimczok Bystra, który skoczył 75 oraz 74,5 metra. – Moje próby były bardzo dobre, chociaż pojawiło się w nich kilka błędów, ale nie miały one większego znaczenia na końcowy wynik. Finałową edycję mogę ocenić na duży plus. Warunki nam dopisały, świeciło słońce i mimo wiosennej aury skocznia była naprawdę bardzo dobrze przygotowana – przyznał Tomasiak. – Tej zimy wiele razy startowałem w zawodach międzynarodowych, dlatego też nie miałem okazji rywalizować w każdej edycji zawodów ORLEN Cup. Jestem bardzo zadowolony z tego sezonu, bo to była dla mnie bardzo dobra zima. Byłem czwarty indywidualnie w mistrzostwach świata juniorów, zdobyłem srebro z drużyną, a na koniec po raz pierwszy wygrałem zawody FIS Cup. Ten sezon dały mi naprawdę dużo powodów do radości – podkreślił wychowanek i aktualny stypendysta Programu ORLEN Cup. 

Zwycięstwem w kombinacji norweskiej sezon zakończył Adam Łupieżowiec, który triumfował w kategorii Chłopiec Starszy. – Jestem bardzo zadowolony z tych ostatnich zawodów. Do biegu przystąpiłem z 10. miejsca po skoku, ale powoli wyprzedzałem rywali na trasie i cieszę się, że wygrałem ten bieg – mówił z uśmiechem na twarzy reprezentant Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. – Warunki były bardzo trudne i to był ciężki bieg, ale najważniejsze dla nas jest to, że udało się przygotować trasy do biegu i rozegrać te zawody – dodał.  

Pewne zwycięstwo wśród Kobiet odniosła Joanna Kil, która z wielką przewagą jako pierwsza przekroczyła linię mety. – Finałowe zawody oceniam bardzo pozytywnie, chociaż warunki na trasie były bardzo ciężkie, ale cieszę się, że odbyły się zawody i mieliśmy okazję tutaj rywalizować. Moja aktualna dyspozycja jest naprawdę fajna, a ten bieg był bardzo dobry – podsumowała zawodniczka klubu KS Chochołów. 

Medalistki i medalistki sobotniego konkursu skoków

Chłopiec Starszy

 1. Mateusz Rus – LKS Klimczok Bystra
 2. Miłosz Malarz – KS Rutkow-Ski
 3. Konrad Tomasiak – LKS Klimczok Bystra

Młodzik

 1. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 2. Hektor Kapustik – KS Chochołów
 3. Łukasz Łukaszczyk – TS Wisła Zakopane

Młodziczka

 1. Kira Kapustikova – KS Chochołów
 2. Karina Kozlowa – KS Eve-nement Zakopane
 3. Olivia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz

Kobiety

 1. Anna Twardosz – KS AZS AWF Katowice
 2. Joanna Kil – KS Chochołów
 3. Natalia Słowik – AZS Zakopane

Junior Młodszy 

 1. Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane
 3. Klemens Staszel – KS Eve-nement Zakopane

Open

 1. Marcin Wróbel – AZS Zakopane
 2. Krzysztof Leja – AZS Zakopane
 3. Stanisław Majerczyk – KS Rutkow-Ski

Medalistki i medaliści sobotnich zawodów w kombinacji norweskiej

Chłopiec Starszy

 1. Adam Łupieżowiec – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Marcin Galica – KS Eve-nement Zakopane
 3. Kacper Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodzik

 1. Hektor Kapustik – KS Chochołów
 2. Mikołaj Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Piotr Nowak – UKS Sołtysianie Stare Bystre

Kobiety

 1. Joanna Kil – KS Chochołów
 2. Karina Kozlowa – KS Eve-nement Zakopane
 3. Natalia Słowik – AZS Zakopane

Junior Młodszy 

 1. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane
 2. Jakub Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Szymon Dubiel – AZS Zakopane

Open

 1. Paweł Szyndlar – SS-R LZS Sokół Szczyrk
 2. Adam Skupień – LKS Poroniec Poronin
 3. Grzegorz Mitręga – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Tytularnym Sponsorem Programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza jest PKN ORLEN, natomiast organizatorem zawodów ORLEN Cup jest Polski Związek Narciarski.

Źródło: Anna Karczewska / PZN