18 MARCA 2024

Michał Nowaczyk i Oskar Kwiatkowski w finałach Pucharu Europy w Sankt Moritz. Sukcesy juniorów w Czechach

Czołowi polscy snowboardziści alpejscy zakończyli sezon startem w znakomicie obsadzonym Pucharze Europy w Sankt Moritz, gdzie w przyszłym roku odbędą się mistrzostwa świata. Najlepiej zaprezentowali się Oskar Kwiatkowski i Michał Nowaczyk, którzy awansowali do finałów odpowiednio w slalomie gigancie i slalomie równoległym. Sukcesy na arenie międzynarodowej odnieśli także nasi juniorzy, którzy rywalizowali w zawodach FIS w Czechach.

Choć Puchar Świata zakończył się już ponad tydzień temu, to nasi snowboardziści alpejscy nie zakończyli jeszcze sezonu i wzięli udział w szwajcarskim cyklu Pucharu Europy. Najpierw Kadra B rywalizowała na początku tygodnia (12-13 marca) w dobrze obsadzonym slalomie gigancie równoległym w Davos . Najlepiej spisała się juniorka Weronika Dawidek, która dwa razy awansowała do finałów i zajęła kolejno 12. i 11. miejsce. Pierwszego dnia w finałowej „16” oglądaliśmy także będącego w dobrej dyspozycji Mikołaja Rutkowskiego, który skończył zawody na 14. pozycji.

Zapoznanie z trasą mistrzostw świata

Zawody w Davos to był dopiero przedsmak, gdyż kilka dni później (16-17 marca) podczas finałów Pucharu Europy w Sankt Moritz pojawiła się całą światowa czołówka, a lista startowa była jeszcze dłuższa niż na Pucharach Świata. Wszystko dlatego, że na tej samej trasie w przyszłym roku odbędą się mistrzostwa świata, podczas których złotego medalu w slalomie gigancie równoległym bronić będzie Oskar Kwiatkowski.

To właśnie on okazał się najlepszy z Biało-Czerwonych w sobotnim slalomie gigancie. Jako jedyny awansował do 1/8 finału, w którym po wyjechaniu z trasy przegrał ze szwajcarem Dario Caviezelem. Polak nie załamywał się jednak z tego powodu. – Zadanie wykonane. Stok mistrzostw świata objechany i zaznajomienie się z otoczeniem zaliczone. Wyniki tego nie pokazują, ale były przebłyski szybkiej jazdy. Popełniłem masę błędów, a i tak byłem szybki  skomentował po zawodach Kwiatkowski.

Tylko 0,04 sekundy od awansu był Michał Nowaczyk, które zajął 17. miejsce.  Najwyżej z Polek uplasowała się 23. Weronika Dawidek. W czołowej „30″ znalazła się jeszcze 25. Olimpia Kwiatkowska.

Dzień później odbył się slalom równoległy, w którym z dobrej strony pokazał się Nowaczyk, zajmując 12. miejsce. Tym razem to on  tylko awansował do 1/8 finału, w którym o pół sekundy przegrał z potrójnym triumfatorem wielkiej Kryształowej Kuli, Austriakiem Andreasem Prommeggerem. Punkty Pucharu Europy zdobyli jeszcze 20. Maria Bukowska-Chyc, 25. Andrzej Gąsienica-Daniel, 26. Weronika Dawidek, 28. Oskar Kwiatkowski, 28. Olga Kaciczak i 29. Natasza Piwowarczyk.

Sukcesy polskich juniorów w zawodach FIS w Czechach

W dniach 16-17 marca zawodnicy Kadry Narodowej Juniorów rywalizowali w slalomie równoległym na stokach góry Medvedin w Szpindlerowym Młynie. Pierwszego dnia zawodów FIS senior bezkonkurencyjny okazał się Michał Wilk, który zwyciężył ze znaczną przewagą. Wśród kobiet na czwartym miejscu uplasowała się nasz juniorka Nadia Piwowarczyk. Miękki śnieg, mgła i padający deszcz sprawiły, że warunki na trasie były trudne.

Drugiego dnia rywalizacji warunki pogodowe pozytywnie zaskoczyły wszystkich uczestników. Słońce, lekki przymrozek i mocno  zmrożona trasa dały powody do zadowolenia. Najlepszy czas w kwalifikacjach uzyskał Anatol Kulpiński, tuż za nim znajdował się kolega z kadry Maciej Mikołajczyk. Obaj nasi snowboardziści pokonali swoich rywali kolejno w wyścigach ćwierćfinałowych i półfinałowych. W wielkim finale stoczyli pasjonujący pojedynek. Nieznacznie lepszy okazał się Kulpiński i to on mógł świętować zwycięstwo. Nasi zawodnicy (Wilk, Kulpiński, Mikołajczyk) bardzo dobrze zaprezentowali się przed Mistrzostwami Świata Juniorów, które rozpoczną się już za kilka dni w austriackim Lachtal (22-24 marca). W kategorii kobiet na najniższym stopniu podium stanęła Nadia Piwowarczyk, o włos przegrywając awans do dwuosobowego finału.

Sukcesy odnieśli także nasi młodsi zawodnicy startujący w kategorii juniorów młodszych (FIS rookies). Klara Kulpińska pewnie zwyciężyła w oba dni, Franciszek Wojtuszek zajął drugie oraz trzecie miejsce, a brązowe medale wywalczyły Patrycja Dawidek oraz Zofia Para.