25 MARCA 2024

Weronika Dawidek z medalem mistrzostw świata juniorów w snowboardzie alpejskim

Choć sezon dla większości snowboardzistów już się zakończył, to przed młodymi zawodnikami była najważniejsza impreza sezonu, czyli mistrzostwa świata juniorów.  Tegoroczny czempionat w austriackim Lachtal okazał się szczęśliwy dla 18-letniej Weroniki Dawidek, która zdobyła srebrny medal w slalomie gigancie równoległym i dołożyła do tego szóste miejsce w slalomie równoległym. To pierwszy taki sukces dla Polski od 17 lat.

W dniach 22-24 marca w austriackim Lachtal odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w snowboardzie alpejskim, gdzie Polskę reprezentowało sześć zawodniczek i trzech zawodników. Rywalizacja rozpoczęły się od piątkowego slalomu giganta równoległego, w którym duże nadzieje wiązaliśmy z występem czwartej dwa lata temu, Weroniki Dawidek.

Dawidek z medalem MŚJ

Zakopianka imponująco zaprezentowała się już podczas eliminacji, w których zajęła szóstą pozycję. W 1/8 finału odniosła zwycięstwo nad Czeszką Adelą Keclikovą, a potem stawiła czoła Ukraince Eleonorze Pavliuk. Półfinał przyniósł intensywną rywalizację ze Szwajcarką Xenią von Siebenthal, z której  zwycięsko wyszła Polka, wygrywając o zaledwie o 0,03 sekundy i zapewniając sobie tym samym miejsce na podium mistrzostw świata.

W wielkim finale przegrała ze zwyciężczynią eliminacji, Kanadyjką Aurélie Moisan, tracąc do niej 0,96 sekundy. Dla naszej snowboardzistki alpejskiej jest to największy sukces w dotychczasowej karierze i pierwszy polski medal w tej dyscyplinie od 2007 roku, kiedy Karolina Sztokfisz zdobyła brąz.

Wśród naszych juniorów najbliżej awansu do finałów był Maciej Mikołajczyk, który zajął 20. miejsce, tracąc zaledwie 0.33 sekundy do 16. zawodnika.

Blisko podium w slalomie równoległym

Świeżo upieczona wicemistrzyni świata juniorek w slalomie gigancie równoległym świetnie rozpoczęła także rywalizację w sobotnim slalomie równoległym. Zajęła wysokie trzecie miejsce w eliminacjach, dzięki czemu w kolejnej rundzie mogła wybierać tor. W 1/8 finału zawodów w Lachtal stanęła naprzeciwko Niemki Zoe Jansing i zwyciężyła z przewagą 0,31 sekundy. Polka niestety nie zdołała ukończyć swojego ćwierćfinałowego przejazdu z Salome Jansing i ostatecznie zajęła szóste miejsce MŚJ w drugiej konkurencji indywidualnej.

Blisko awansu do czołowej „16” były również 20. Olga Kaciczak (0,97 s. od awansu), oraz 21. Karolina Półtorak (1,15 s. od awansu).

Rywalizacja duetów na zakończenie MŚJ

W niedzielnym drużynowym slalomie gigancie równoległym najlepiej z Biało-Czerwonych zaprezentował się duet Olga Kaciczak i Michał Wilk, który jako jedyny przeszedł eliminacje. W 1/8 finału nasza para przegrała z wyżej notowanym pierwszym zespołem Czech i zajęła 12. miejsce. Na 18. pozycji uplasowali się Weronika Dawidek i Maciej Mikołajczyk, a na 23. Sonia Zapała i Anatol Kulpiński.

Dziękujemy naszym juniorom za pasjonującą walkę i godne reprezentowanie Polski na Mistrzostwach Świata Juniorów w Lachtal. Jeszcze raz gratulujemy Weronice Dawidek ogromnego sukcesu i życzymy powodzenia w dalszej karierze.

Wyniki Polaków na Mistrzostwa Świata Juniorów w Lachtal:

22.03 – slalom gigant równoległy (PGS)

2. Weronika Dawidek
20. Maciej Mikołajczyk
23. Natasza Piwowarczyk
25. Olga Kaciczak
27. Michał Wilk
27. Karolina Półtorak
32. Sonia Zapała
33. Natalia Stokłosa
49. Anatol Kulpiński

23.03 – slalom równoległy (PSL)

6. Weronika Dawidek
20. Olga Kaciczak
21. Karolina Półtorak
24. Maciej Mikołajczyk
25. Natalia Stokłosa
28. Natasza Piwowarczyk
27. Anatol Kulpiński
40. Sonia Zapała
DSQ Michał Wilk

24.03 – drużynowy slalom gigant równoległy 

12. Olga Kaciczak i Michał Wilk
18. Weronika Dawidek i Maciej Mikołajczyk
23. Sonia Zapała i Anatol Kulpiński

Źródło: Tytus Olszewski