25 CZERWCA 2022

Adam Małysz nowym Prezesem Polskiego Związku Narciarskiego

W sobotę, 25 czerwca 2022 roku w Tauron Arenie w Krakowie odbył się Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Delegatów Polskiego Związku Narciarskiego. Nowym Prezesem PZN został wybrany Adam Małysz, który zastąpił na tym stanowisku Apoloniusza Tajnera, który przez ostatnie 16 lat był szefem Związku. 

Wszystkich zgromadzonych w krakowskiej Tauron Arenie obecnością zaszczycił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Apoloniusza Tajnera, ustępującego Prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej oraz działalność na rzecz polskiego narciarstwa.

Wśród zgromadzonych gości obecni byli również m.in: Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki, Piotr Nowacki – Doradca Prezydenta RP, Michał Sroka – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Sportu i Turystki, a także Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

Adam Małysz był jedynym kandydatem na Prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. Zgromadzeni Delegaci jednogłośnie wybrali wybitnego mistrza w skokach narciarskich na nowego szefa Związku. 

– Decyzja o kandydowaniu na Prezesa PZN była jedną z najtrudniejszych w ostatnich latach, a nawet w całym moim życiu. Proces ten trwał blisko ponad pół roku, ale po wielu przemyśleniach i rozmowach z rodziną zdecydowałem, że chciałbym zrobić jeszcze coś więcej w sporcie i dla sportu, i to jest szansa na to – przyznał Adam Małysz, nowy Prezes PZN. – Przed samym przyjazdem do Krakowa czułem duży stres, ale z czasem te emocje opadały – dodał. – Polski Związek Narciarski jest dużą instytucją, dlatego będą musiał wdrożyć się w nowe obowiązki, które mnie czekają i wszystko sobie poukładać. Jestem jednak takim człowiekiem, który najpierw chce zacząć działania, a potem o nich opowiadać – przyznał nowy Prezes Związku. 

– Działania rozpoczynamy w poniedziałek od pracy w biurze. Na początku będę chciał się przywitać na nowo ze wszystkimi pracownikami, ale już w zupełnie innej roli. Zdaję sobie z tego sprawę, że w najbliższym czasie spadnie na mnie znacznie więcej obowiązków, niż to było do tej pory. PZN to nie tylko skoki, ale też kilka innych dyscyplin, dlatego wiem, że łatwo nie będzie. Od dłuższego czasu układałem sobie to wszystko w głowie. Mogę powiedzieć, że nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Jan Winkiel nie zostałby Sekretarzem Generalnym PZN. Jest to osoba, która prowadzi całe biuro i odpowiada za wiele ważnych spraw, dlatego wiem, że bez jego wsparcia trudno byłoby mi to wszystko ogarnąć – podkreślił Adam Małysz. 

– Na początku chcę się wdrożyć w nową pracę i bardziej poznać wszystkie pozostałe dyscypliny w naszym Związku. W przeszłości byłem kombinatorem norweskim, więc na biegach trochę się znam. Bardzo lubię jeździć na nartach zjazdowych, ale nie jestem w tym specjalistą, dlatego w swoich działaniach będę potrzebował wsparcia profesjonalistów i specjalistów w swoich dziedzinach, abyśmy dalej mogli się rozwijać. Chcę godnie reprezentować wszystkie nasze dyscypliny i mam nadzieję, że sprostam temu zadaniu – podsumował nowy szef PZN. 

Delegaci, zgromadzeni na Walnym Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym PZN, przyznali Apoloniuszowi Tajnerowi tytuł Honorowego Prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. 

– Bardzo się cieszę, że Adam Małysz zdecydował się kandydować i został Prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Adam bardzo długo się wahał, bo zdawał sobie sprawę z ogromu zadań do realizacji. Wiem, że jest on najlepszą osobą na te stanowisko i PZN zostaje w naprawdę dobrych rękach. Adam ma duże doświadczenie na wielu płaszczyznach i jest gotowy, aby ten Związek poprowadzić dalej – przyznał Apoloniusz Tajner, Honorowy Prezes PZN. – Cieszę się, że Adam Małysz jest nowym Prezesem i ma poparcie całego naszego środowiska. Jest to strasznie ważne dla naszego Związku, bo siła PZN tkwi w jedności i współpracy – podsumował Apoloniusz Tajner.

Do Zarządu PZN powołanych zostało siedmiu członków. Delegaci wybrali następujące osoby: Stanisława Szymanika, Marcina Blautha, Wojciecha Gumnego, Jarosława Koniora, Rafała Kota, Wojciecha Adama Fickowskiego i Marka Pacha. 

Do pierwszych międzynarodowych zawodów pod wodzą nowego Prezesa PZN pozostał już tylko miesiąc. W czwarty weekend lipca na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince odbędzie się inauguracja cyklu FIS Grand Prix kobiet i mężczyzn w skokach narciarskich. To właśnie w Wiśle Adam Małysz po raz pierwszy będzie reprezentował Związek jako nowy Prezes PZN. Bilety na to wydarzenie są wciąż dostępne i można je nabyć na portalu e-Bilet.pl.

Źródło: Anna Karczewska / PZN