11 MARCA 2024

Oskar Kwiatkowski jedną setną sekundy od najlepszego wyniku w sezonie

Puchar Świata w snowboardzie alpejskim wrócił po dwutygodniowej przerwie. Tym razem najlepsi rywalizowali w slalomie równoległym w niemieckim Winterbergu. Najlepiej z naszej reprezentacji spisał się Oskar Kwiatkowski, który awans do pierwszego półfinału w sezonie przegrał o zaledwie 0,01 sekundy i zajął ósme miejsce. W Pucharze Europy w Lenzerheide dobrze spisali się Weronika Dawidek i Mikołaj Rutkowski, którzy zajęli miejsca w czołowej „10”.

Ostatni raz najlepsi snowboardziści rywalizowali dwa tygodnie temu (24-25 lutego) w historycznym Pucharze Świata na Jaworzynie Krynickiej. Wówczas odbyły się dwa slalomy giganty równoległe, a małe Kryształowe Kule za te konkurencje odebrali Niemka Ramona-Theresie Hofmeister oraz Austriak Benjamin Karl. Najlepszy z Polaków w ciągu dwóch dni był Oskar Kwiatkowski, który zajął 8. i 11. miejsca.

Kwiatkowski z drugim najlepszym wynikiem w karierze w slalomie

Później zawodnicy mieli trochę czasu na trening slalomu równoległego, bowiem w tej konkurencji odbył się kolejny i tym samym ostatni Puchar Świata w sezonie 2023/2024 w niemieckim Winterbergu. Choć dookoła było zielono, to organizatorzy zadbali, aby na trasie zawodów nie zabrakło śniegu. W sobotniej rywalizacji indywidualnej oglądaliśmy czworo naszych reprezentantów, spośród których awans do finałowej „16” uzyskał Oskar Kwiatkowski.

Nasz snowboardzista zajął 12. miejsce w kwalifikacjach, tracąc 0,92 sekundy do Koreańczyka Sangho Lee. Później w 1/8 finału o 0,16 sekundy pokonał wyżej rozstawionego Włocha Erwina Corattiego  i o półfinał zmierzył się z Rokiem Margucem. Od startu wypracował przewagę i na półmetku miał 0,21 sekundy przewagi. Ostatecznie przegrał jednak ze Słoweńcem o zaledwie 0,01 sekundy i zajął ósme miejsce.

Dla Oskara jest to drugi najlepszy wyniki w karierze w tej konkurencji. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata za sezon 2023/2024 został sklasyfikowany na 17. pozycji, w gigantowej 15., a w slalomowej 23.

Wśród kobiet najwyżej z Polek w sobotę uplasowała się Maria Bukowska-Chyc, która była 20. i zaliczyła najlepszy slalomowy start w karierze w Pucharze Świata. W klasyfikacji generalnej była 23., w gigantowej 21., a w slalomowej 26. Nasi reprezentanci nie rywalizowali w niedzielnym drużynowym slalomie równoległym. Kadrę A czeka jeszcze start w Pucharze Europy w Sankt Moritz, który odbędzie się 16 i 17 marca.

Dawidek i Rutkowski w czołowej „10” Pucharu Europy

Część Kadry B rywalizowała w slalomie równoległym Pucharu Europy w szwajcarskim Lenzerheide. W sobotę Mikołaj Rutkowski zajął 10. miejsce i osiągnął najlepszy wynik w sezonie. Do finałowej „16” awansował również Andrzej Gąsienica-Daniel, który został sklasyfikowany na 14. miejscu.

Dzień później do naszych reprezentantów prosto z Pucharu Świata w Winterbergu dołączyła Weronika Dawidek. Nasza juniorka bardzo dobrze rozpoczęła zawody, zajmując szóste miejsce w eliminacjach z drugim najlepszym czasem drugiego przejazdu.

W dalszej części rywalizacji niemal doszła do półfinału, wjeżdżając w ćwierćfinale na metę równo z Ukrainką Nadią Hapatyn. O awansie zadecydował jednak lepszy wynik Ukrainki w eliminacjach, a Polka została sklasyfikowana ostatecznie na szóstym miejscu.

Andrzej Gąsienica-Daniel powtórzył wynik z soboty i zajął 14. miejsce. Szczęścia w niedzielę nie miał za to Mikołaj Rutkowski, który zaliczył dwa upadki na trasie i był 20. Gratulujemy naszym snowboardzistom i trzymamy kciuki za starty w kolejnym Pucharze Europy w szwajcarskim Davos, który już 12 i 13 marca.