3 MARCA 2023

Młodzieżowy Puchar Polski wraca do Szczawnicy. Młodzicy powalczą także o medale mistrzostw Polski

Przed alpejczykami szósta już edycja Młodzieżowego Pucharu Polski, który drugi raz w tym sezonie zawita do ośrodka narciarskiego PKL Palenica w Szczawnicy. W ramach tych zawodów młodziczki i młodzicy równocześnie będą rywalizować o medale mistrzostw Polski w kategorii U14. 7 i 8 marca na trasie Palenica 1 odbędzie się slalom i slalom gigant.

Pięć edycji MPP za nami 

Młodzi alpejczycy w tym sezonie mają już za sobą pięć edycji Młodzieżowego Pucharu Polski, który odbywa się w ramach Programu PolSKI Mistrz. Ostatnie zawody miały miejsce 18 lutego w Szczyrku, gdzie na stoku Centralnego Ośrodka Sportu miały, gdzie narciarze po raz pierwszy w sezonie walczyli o medale w supergigancie. Wówczas miały rozstać rozegrane dwa supergiganty i slalom gigant, ale pogoda pokrzyżowała plany organizatorom i ostatecznie alpejczycy ścigali się tylko w supergigancie.  

Mistrzostwa Polski młodzików w ramach MPP

Następny przystanek Młodzieżowego Pucharu Polski zaplanowano na 7 i 8 marca. Narciarze znów wrócą do ośrodka PKL Palenica w Szczawnicy, gdzie rywalizowali już 6 i 7 lutego w slalomie i slalomie gigancie. Tym jednak razem oprócz tradycyjnych zawodów MPP dla Młodzików i Juniorów Młodszych, pierwsza grupa będzie walczyć także o medale mistrzostw Polski U14 w slalomie i slalomie gigancie.

– Już nie możemy się doczekać kolejne edycji Młodzieżowego Pucharu Polski, który znów zawita do ośrodka PKL Palenica w Szczawnicy. Na trasie Palenica 1 panują fantastyczne warunki, które pozwolą na przeprowadzenie wyrównanej rywalizacji w slalomie i slalomie gigancie. Zawody te będą trochę inne niż zwykle, bo Młodziczki i Młodzicy będą równocześnie walczyć o medale mistrzostw Polski w swojej kategorii wiekowej. Zmagania alpejczyków w MPP wchodzą w decydującą fazę, co zapowiada jeszcze większe emocje – powiedział Bartłomiej Kądziołka, koordynator ds. narciarstwa alpejskiego w PZN.

Klasyfikacja generalna Młodzieżowego Pucharu Polski

Po ośmiu zawodach co raz bardziej klaruje się czołówka klasyfikacji generalnych w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zdecydowaną liderką wśród Młodziczek, ale także najskuteczniejszą zawodniczką Młodzieżowego Pucharu Polsk jest Iga Kaczmarek. Co prawda reprezentantka Stowarzyszenia SKI Team Kaczma wypadła w ostatnich zawodach, ale dzięki pięciu zwycięstwom ma na koncie 586 punktów i 168 przewagi nad drugą Nataszą Kamińską (AMS RYSKALSKI). Jednakże walka o podium powinna być bardzo zacięta, bo siódma Zofia Konieczna (Team MB Szczyrk) traci 66 punktów do trzeciego miejsca.

Wśród młodzików stratę do liderującego Franciszka Więcławskiego z klubu UKS MitanSKI pomniejszył zwycięzca supergiganta Janusz Truskolaski. Reprezentant KS SportUp do pierwszego miejsca traci już tylko 18 punktów, co zapowiada walkę do samego końca. Ten z kolei ma 97 „oczek” więcej od trzeciego Jana Miłosza (KS Beskidy).

Ciekawie wygląda także klasyfikacja wśród Juniorek i Juniorów Młodszych. U dziewczyn prowadzi Anna Buńda (KS Firn), która zdobyła do tej pory 509 punktów, ale tylko 27 mniej ma druga Kinga Bała (UKS MitanSKI). Trzecie ex aequo są Klaudia Muniak (KS SportUp) i Weronika Wądrzyk (UKS Mitan SKI) posiadające 405 "oczek".

Wśród chłopców po ostatnim drugim miejscu w Szczyrku na prowadzenie wysunął się Kazimierz Ziółkowski (UKS Laworta Ustrzyki Dolne), który ma 554 punkty. Dotychczasowy lider Szymon Rojek (KS SportUp) spadł na druga pozycję (474 pkt) po nieukończonym supergigancie. Trzecią lokatę zajmuje aktualnie Karol Zawada z klubu Team MB Szczyrk (396 pkt), który ma 65 „oczek” przewagi nad niedawnym triumfatorem z trasy FIS Janem Dubelskim (KN Gondola Krynica).

Emocji nie brakuje także w rywalizacji klubowej. Na prowadzeniu jest Team MB Szczyrk, który zgromadził w sumie 2405 punktów. Jednakże tuż za nim, bo o 95 „oczek” mniej, plasuje się KS SportUp. Po ostatnich sukcesach na trzecie miejsce awansował KN Gondola Krynica (2184 pkt), który nad czwartym UKS MitanSKI ma 143 punkty przewagi.

Czym jest Młodzieżowy Puchar Polski?

Młodzieżowy Puchar Polski to cykl zawodów w narciarstwie alpejskim dla młodzieży z kategorii Młodzik i Junior Młodszy, podczas których rywalizują młodzi alpejczycy z całej Polski. W każdym sezonie odbywa się siedem dwu/trzydniowych edycji, a arenami zmagań są różne ośrodki narciarskie w naszym kraju. Większość zawodów odbywa się na trasach narciarskich Polskich Kolei Linowych, m.in. PKL Palenica w Szczawnicy, PKL Mosorny Groń w Zawoi czy Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdroju. Ogólnopolską rywalizację gościły także stacje w Szczyrku oraz w Suchem.

Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo, która dostępna będzie na mediach społecznościowych oraz stronie Programu PolSKI Mistrz

Źródło: Tytus Olszewski